Суморни запис о мукама рудара у Бору, који остају инвалиди без наде да ће добити одговарајућу одштету и прехранити породице и њихове потресне исповести. Да ли у Рударско-топионичарском басену, некадашњем гиганту, “специјални третман” има “краљ бакра” Милан Поповић, бивши супруг естрадне звезде Северине и због чега се заташкава да је нетрагом нестало пола тоне злата за само две године?
Брана Филиповић, независни новинар из Бора једини је који се бави проблемом не само катастрофалне еколошке ситуације у овом граду, већ и бројним, како тврди, злоупотребама менаџмента РТБ Бор групе. Тврди и да истина не може да пробије потпуну медијску блокаду.
– Сви који живе у Бору знају шта се и како ради, али је огроман проблем што та истина нема шансе да се чује даље од нашег места. И државни и они други медији очигледно имају неки интерес да прећуткују праву истину – тврди Филиповић.
Забрањена истина
Захваљујући истраживачком тексту о злоупотребама у РТБ Бор, он је пре неколико година добио награду једне америчке медијске куће. Највећи део новца је искористио за покретање сајта Солари који објављује, како тврди, забрањену истину, а затим и књиге која је доживела већ друго издање – “Бакар обојен лажима и преварама”.
У књизи, тврди, налазе се чврсти докази о разним махинацијама и криминалу у РТБ-у.
– Обрадио сам период од 2012. до 2014. године када су се догодиле кључне пљачке овог државног предузећа. О томе сам прикупио оригиналну документацију, али и изјаве универзитетских професора, људи из науке који сваку моју тврдњу аргументовано доказују. Пре него што сам и слово објавио отишао сам у полицију и питао их да ли ћу завршити у затвору. Одговорили су ми дословце: “Али, Брано, па све што си написао је тачно” – прича Филиповић.
Објашњава да се свесно прећуткује истина о броју повређених радника, обиму еколошке катастрофе, али и чињенице да је рударски гигант уништен погрешним пословним одлукама.
– Најављиване као нове технологије, и нова Топионица и Фабрика сумпорне киселине су коштале државу око 400 милиона евра, мада је првобитна цена била око 130 милиона евра. Отворене прошле године, Сумпорна не ради, а Топионица је због лошег квалитета концентрата бакра који се прерађује из увоза, већ морала да се ремонтује, што је додатни трошак од око 20 милиона евра. При томе, Топионица је “тако добро урађена” да уместо пројектоване прераде 400.000 тона концентрата бакра и 98 процената искоришћености те руде, прерађује око 220.000 тона домаћег и 180.000 концентрата из увоза, а ниво искоришћености не прелази 75 посто.
Лош квалитет
Реч је о концентрату лошег квалитета који има мање сумпора, па се ствара хладан материјал који мора поново да се топи, чиме се цео процес производње заправо драстично поскупљује. Цена бакра на светском тржишту је око 4.700 долара по тони, а производње у РТБ Бор она кошта више од 2.000 долара по тони, тако да они прерађују концентрат уместо реалних трошкова од 500 долара по тони, њих коштају више од 1.500 долара по тони. Дакле, губитак је по свакој тони најмање 1.000 долара, а да не говорим о технолошким губицима који уместо уговором предвиђених два посто у неким случајевима достижу и 30 процената и по том принципу је рачуница јасна. Ти случајеви праве драстичне губитке и до више од 3.000 долара по тони – тврди Филиповић.
Председник Синдиката рудара Србије тврди да би држава морала да реагује.
– Према плану производње, 2014. године је добијено око 1,5 тона злата, а прошле само тона. Како је поступак прераде унапред одређен и крајње јасан, постављам питање где је нестало пола тоне злата – пита Љубиша Митровић.
Не доживе ни 65.
Председник Синдиката рудара Србије Љубиша Миљковић каже да су резултати интерних истраживања о људском веку рудара у РТБ Бор – поражавајући.
– Сви који су радили у базном делу РТБ-а Бор, а ту пре свега мислим на рударење, живе у просеку од 61 до 63 године. Када је реч о другом делу, металургији, ту је дуговечност нешто већа. Када се свему томе дода и стална изложеност загађености, јасно вам је о ком обиму катастрофе је реч – истиче Миљковић.
Годишњи губици
Народни посланик и доктор рударства Бранислав Михајловић у Бору представља опозицију. Ипак, његова стручност никада није довођена у питање. Он је средином октобра у Скупштини Србије упозорио да је РТБ Бор у последње две године забележио минус од 230 милиона евра.
“На светском тржишту је половином 2015. године дошло до пада цене бакра на ниво испод 5.000 долара по тони. Тај моменат је одмах од самог врха власти искоришћен као окидач за оркестрирану кукњаву како је то главни разлог за тешку ситуацију у коју је упао РТБ Бор. И то траје већ скоро годину дана. У свим медијима се просто такмичило у образлагању крајње неповољног утицаја ниске цене бакра на положај и пословање РТБ Бор. Нико да каже да је остварена програмом прокламована цена коштања производње бакра од 5.400 долара по тони РТБ Бор не би био у кризи”, навео је др Михајловић на свом блогу.
Сумњиве набавке
Још док се градила Нова топионица многи стручњаци су упозоравали на нелогичности у набавци опреме. Недељник НИН је тако марта ове године изнео податке о неким чудним работама.
“Камиони су набављани уместо директно из Белорусије, са којом Србија има Споразум о слободној трговини, преко фирме Премар сервис, регистроване у Швајцарској, што је повећавало цену, а посао изградње флотације Велики Кривељ, постројења које руду треба да уситни и од ње направи концентрат који се касније процесом топљења претвара у бакар, додељен је без јасних правила фирми Мецо минералс. Резултат тога је лоше технолошко решење због којег фирма трпи губитке.”
Ђ. Баровић – Вести
фото: В.Секулић