Председник Србије Александар Вучић у четвртак је поново обећао да ће „у наредним данима изнети информације у вези са Ивановићевим убиством“. Прво обећање изречено 17. марта Вучић још није испунио, док је друго дошло после нестанка новинара Стефана Цветковића, који је као фриленсер истраживао Ивановићев „случај“ и у јавност пре неколико месеци изашао са својим сазнањима, која је, како је тврдио, доставио и надлежним истражним органима.
„До данас ми нисмо добили никакве информације о току истраге. Нисмо добили одговоре на многа питања, а најважније је ‘ко је убио Оливера’. До сада смо добили само обећања да ће убице бити брзо пронађене, али од тога нема ништа“, саопштено је јуче из СДП, која је за 16. јун у 10 сати најавила паљење свећа и полагање цвећа на месту где је Оливер Ивановић убијен с леђа испред седишта ове иницијативе 16. јануара са шест хитаца из „дуге деветке“ – пиштоља марке „застава М70А“.
Према речима Ивановићеве супруге Милене Ивановић, ни породица нема никаква званична сазнања о току истраге. Она би идуће недеље требало да да изјаву пред Специјалним тужилаштвом Косова и најављује да ће и она имати питања за тужиоца.
Ксенији Божовић, заменику председника СДП, која је раније дала изјаву у Специјалном тужилаштву речено је да камере из седишта Иницијативе, којој још није враћен рисивер, нису радиле 12 дана – од 4. до 16. јануара и да су прорадиле десет минута после Ивановићевог убиства. Ксенија Божовић и Милена Ивановић тврде да је „тако нешто немогуће“.
– Била сам са Оливером кад је месец дана пре убиства сервисирао камере и није могуће да 12 дана није приметио да оне не раде – категорична је Милена Ивановић.
Реч је о четири камере, а експерти са којима је Данас разговарао сумњају у могућност да се на њихов рад утиче „даљински“.
Прича о искљученим камерама, према оцени политичког аналитичара из Косовске Митровице Неџмедина Спахиуа, иде у прилог тврдњама да су у Ивановићево убиство умешане српске власти са севера Косова, а да одговорност не може да избегне ни Београд.
– На Косову је јасно искључена могућност да је то урадио или платио неко са албанске стране. Тврдња да камера није радила 12 дана и да сад постоји само снимак кад Оливера Ивановића односе у болницу није могућа. Камера је радила нон-стоп. Снимке није могао да уклони обичан лопов, али до сада нисмо чули да је неко ухапшен или да је одговоран за нестанак филма и других снимака у истрази – објашњава Спахиу.
Кад је реч о могућем мотиву за Ивановићево убиство, Спахиу сматра да је „јасно да је лидер СДП као човек од ауторитета, храбрости и политичког угледа сметао новим моћним структурама које се стварају међу Србима на Северу“.
– Оливер Ивановић је међу косовским Србима био херој, који је као политичар изашао на површину онда кад је Србима било најтеже. Он јесте оптужен за ратне злочине над Албанцима, али он је био човек који је говорио албански језик и који могао да нађе компромисно решење са Албанцима – наглашава Неџемдин Спахиу.
О истрази о Ивановићевом убиству за сада се званично зна само да је Основно тужилаштво из Косовске Митровице „због сложености случаја“ 8. марта предмет предало Специјалном тужилаштву Косова. Ово тужилаштво после вести да су његови представници, уз посредовање званичника САД, о истрази разговарали са републичким тужиоцем Србије Загорком Доловац, има нова правила за рад са медијима. За све информације у вези са Ивановићевим убиством сад је надлежна Канцеларија за информисање главног државног тужиоца Косова. У дипломатским изворима у Приштини спекулише се да би Београд и Приштина убудуће, уз посредовање САД требало директно да сарађују на истрази која се, наводно, упркос помацима, неће брзо затворити.
„Кривица“ и званични Београд
Комуниколог Цвијетин Милвојевић каже да постоје бар три разлога због којих се, кад је у питању убиство Оливера Ивановића, лако упире прстом у званични Београд. „Бриселским споразумом Београд се самоодрекао свог присуства на КиМ, поготово на северу и чак и сам почео да српске институције на Косову пежоративно назива ‘паралелним’. Због тога није учинио довољно да објасни да фактички нема могућност да учествује у истрази. Такође, ништа није урадио да разјасни примедбе из Приштине о мањку сарадње са надлежним српским институцијама, као што ништа није учинио ни на плану где је де факто и де јуре имао надлежности. Реч је о политичкој кампањи и медијском линчу Оливера Ивановића у медијима са националном фреквенцијом. Занима ме ко је аутор спота за последње косовске локалне изборе на којима је Ивановић био кандидат за градоначелника северне Митровице, јер такав спот до сада није виђен у политичком маркетингу“, наглашава Миливојевић. Део политичких представника Срба са КиМ најавио је због тог спота поднети кривичну пријаву против Канцеларије за КиМ Владе Србије и ТВ Пинк. У СДП кажу да не знају за ту иницијативу и подсећају да је Оливер Ивановић поднео кривичну пријаву против ТВ Мост, која никад није разматрана.
Милена Ивановић у кабинету Ане Брнабић
Милена Ивановић потврдила је за Данас да ради у кабинету премијерке Ане Брнабић. Тамо је почела да ради у понедељак, дан пошто је, уз велику медијску најаву, присуствовала обележавању „Дана косовско-метохијских жртава“ на коме је шеф Канцеларије за КиМ Марко Ђурић поново оптужио Приштину да не сарађује у истрази о убиству Оливера Ивановића.
Пише: Ј. Тасић, Данас.рс