Србија

Генерал Лазаревић ускоро на слободи!

У четвртак 3. децембра генерал Владимир Лазаревић некадашњи командант Приштинског корпуса и Треће армије Војске Југославије излази из затвора у Хагу. Како се сазнаје од бранилаца званично је потврђено да је Жалбено веће Хашког трибунала прихватило захтев за условни отпуст српског официра и да је одлуку о превременом пуштању на слободу потписао и председник суда Теодор Мерон.

Генерал Владимир Лазаревић се добровољно предао 3. фебруара 2005. године, пошто је почетком јануара исте године званично објављена оптужница против њега за наводне, али никада касније доказане злочине на Косову и Метохији. После суђења које је трајало до 29. фебруара 2009. године суд је српском генералу изрекао казну од 15 година затвора. Владимир Лазаревић и његови браниоци жалили су се на такву пресуду Трибунала и 23. јануара 2014. године и казна је смањена за 12 месеци.

– Срећни смо што је жив и што смо дочекали за нас најрадоснију вест. Једва чекамо да Влада дође – рекла је за „Вести“ Олга Лазаревић на званичну потврду да ће њен супруг 3. децембра бити пуштен на слободу.

Браниоци и сам генерал Лазаревић више пута подносили су захтев за условни отпуст. После преиначења висине казне са 15 на 14 година израчунато је да српски генерал у затвору до условног отпуста треба да проведе девет година и четири месеца. Очекивало се да ће генерал бити пуштен још почетком јуна 2014, али време које је провео на лечењу у домовини, у Хагу нису рачунали као време издржавања казне. У Трибуналу су боравак Владимира Лазаревића због лечења у Србији, на ВМА и у нишкој Војној болници, третирали као да је привремено био на слободи, иако никада није донето решење о (привременом) прекиду издржавања казне?! У свим другим и сличним случајевима хашких осуђеника, на пример генерала из Хрватске, лечење је редовно урачунавано у казну.

Седам пута оперисан

У међувремену после добровољне предаје Међународном суду у Хагу до одлуке да се условно пусти на слободу, генерал Владимир Лазаревић седам пута је оперисан. Најпре је имао компликовану операцију на дебелом цреву, потом интервенцију тромбозе вена, простате, жучне кесе, а потом и тумора на кичменом стубу и на крају операције једног, па другог колена.

А пре него што је по жалби Лазаревићу смањена на 14 година затвора, у Хашком трибуналу је крајем 2013. донета одлука да се српски генерал из Шевенингена на издржавање остатка казне пребаци у један од затвора у Пољској. Влада ове земље, која као чланица ЕУ има споразум са Хагом којим је предвиђено и да може да прихвати на издржавање казне осуђенике трибунала, али и да не мора то да учини, никада за скоро две године није разматрала захтев Трибунала. Неколико пута одлагано је доношење одлуке у Пољској, тако да је генерал све време провео у притворској јединици овог међународног суда. Био је тачно десет година и десет месеци у Шевенингену.

М. Т. – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!