После пет година рада компанија Геокс затвара фабрику обуће у Врању, а без посла остаје 1.200 људи, потврдили су за Данас доскорашњи радници у овој италијанској фирми.
Ана Брнабић знала за одлуку
„Дефинитивно су нам данас послодавци саопштили да се фабрика затвара и да се машине пакују“, каже за „Данас“ један од радника који је пет година провео у Геоксу, наводећи да ће „наредних дана бити више информација“. Он каже да је одлуку о дефинитивном одласку Италијана из Врања „знала и премијерка Брнабић, али није била спремна да своју посету југу Србије обележи том катастрофалном вешћу“.
И други радници с којима су новинари листа „Данас“ ступили у контакт, потврдили су чињеницу да се фабрика дефинитивно затвара. Исти извори преносе и информације из кругова блиских менаџменту фабрике да Геокс неће машински парк из Врања селити у Албанију, а могло се чути и то да турска компанија Теклас која послује у Владичином Хану „није заинтересована за преузимање фабричке хале у Индустриској зони Бунушевац која ће до даљњег остати празна јер је у власништву Италијана“.
Распродаја указала на затварање
На одлазак јединог страног инвеститора из централне општине Пчињског округа указало је и то да је јуче ујутру затворена и аутлет продавница у центру Врања, где су претходних дана владале велике гужве, јер су по цени од две до пет хиљада динара продавани модели мушке и женске обуће и патика које иначе у редовној продаји коштају од 80 до 120 евра.
Пројекат грађане коштао 12 до 14 милиона евра
Влада Србије је субвенционисала италијанску компанију са по 9.000 евра по сваком раднику, а на захтев Геокса држава је одобравала додатна финансијска средства
Компанија Геокс своју фабрику у Врању отворила је у зиму 2015. године у присуству тадашњег премијера Александра Вучића. Влада Србије је субвенционисала италијанску компанију са по 9.000 евра по сваком раднику, а на захтев Геокса држава је одобравала додатна финансијска средства, па груба рачуница говори да је грађане Србије овај експеримент коштао између 12 и 14 милиона евра.
За то време радници запошљслени у овој фабрици, од којих је већина са не малим искуством у раду у обућарској индустрији, били су изложени нехуманим условима рада, неплаћањем прековременог рада, као и зарадама које су биле између 35.000 и 40.000 динара.
Данас.рс
“Najpoznatiji otac” u zemlji, a nije biološki, no kakav? Kako li napravi sina lebati i čime? Ovakve zajednice ima da uvećaju natalitet i brojno stanje stanovništva. Propast, a još se hvali nakaza.Po svemu sudeći taj nadri otac je premijer(ka) Ana Brnabić. On(a) je zaslužila Nobelovu nagradu, jer je napravila sina, a nema mehanizme za pravljenje sinova. Svaka čast, nema se, može se! S druge strane predsednik i premijer(ka) zaposliće otpuštene radnike fabrike Geoks u Vranju. Koliko li pare će daju za subvenciju novom investitoru?