Барселона – У сукобима са шпанском полицијом, која је јуче покушавала да спречи одржавање забрањеног референдума о независности Каталоније, повређена је најмање 761 особа, према подацима званичника покрајине. Међу повређенима је, саопштиле су власти у Мадриду, и барем 11 полицајаца
Под тим условима, регуларног и целовитог гласања није ни могло бити, али су многа импровизована бирачка места, упркос напорима шпанских власти да их заузму и запечате, ипак примала Каталонце жељне да се изјасне о томе треба ли њихова регија да постане самостална. Још нису саопштени подаци о томе колико њих је на крају успело да се, заобилазећи полицију, домогне листића и кутија за гласање које је Уставни суд прогласио противним највишем правном акту Шпаније.
Борба присталица независности да бирачка места одрже отвореним, односно безбедносних снага да их запечате, јуче се претворила у својеврсни герилски рат на улицама Барселоне. Полицијски комбији и – у руралнијим срединама – трактори коришћени су као барикаде на гласачким станицама да би се противницима спречио прилаз. У пуној опреми за разбијање демонстрација, полицајци наоружани палицама, неки од њих и малим секирама за разбијање стакла, проваљивали су врата на местима где се планирало или се већ обављало гласање. Тамо су заплењивали листиће и кутије, а одвођени људе који су се затекли док су ови скандирали „Напоље с окупаторским снагама” и певали каталонску химну.
(Фото Ројтерс)
Каталонски ватрогасци су се понегде испречили као „живи зид” између полиције и гомиле, желећи да спрече њихов судар. Али ни то није помагало. Барем у једном наврату, у Барселони, полицајци су испалили и гумене метке, према извештајима светских агенција које се позивају на очевице и њихове снимке објављене на друштвеним мрежама. На једном гласачком месту је навала Каталонаца ипак била толико снажна да су се полицајци који су га претходно „освојили” и ставили под своју контролу, известио је Би-Би-Си, морали повући и препустити га симпатизерима независности.
Ни каталонски лидер Карлес Пуђдемонт на крају није био заустављен у покушају да гласа. Тамо где су га очекивали, у граду у провинцији Ђирона, полицајци су јуче ујутру упали, али узалуд. Пуђдемонт се ипак био упутио у други провинцијски град, одакле је оптужио шпанску државу да се „заувек осрамотила” оним што је описао као „неправедно, непропорционално и неодговорно насиље”, а да није зауставила Каталонце који су хтели да гласају већ је „помогла да се развеју све сумње које смо ми (Каталонци) данас морали да рашчистимо”.
И на другим локацијама, чак и у Барселони, полиција није могла стићи на све стране и прекинути гласање. Пред њима су се од раног јутра – на многим местима и од пре свитања, како би спречили полицајце да им блокирају приступ – отезали редови са стотинама људи свих узраста. Званичници из Мадрида су током дана, известио је „Гардијан”, осудили излагање деце ризичној ситуацији.
Још од петка, Каталонци су, неки од њих већ тада са својом децом, ушли у школе које су биле предвиђене за гласачка места, како би их задржали уместо да им се деси исто што и службеним здањима, у којима је регионалним властима било онемогућено организују референдум.
С неких школа, известио је Би-Би-Си, уклоњене су улазне капије да би се полицији, чак и ако упадне унутра, отежало да им блокира прилаз. Безбедносне снаге су прекјуче заузеле нешто више од половине тих запоседнутих школа, њих око 1.300, али је у осталим „камповање” настављено до јуче ујутру. Државне власти су у току дана саопштиле да су затвориле још 336 гласачка центра.
Људи излазе на гласачка места у великом броју (Фото Ројтерс)
Уочи осам сати ујутру, за када је почетак гласања био заказан, полицијски комбији су пристигли на места која још нису била „одсечена” за присталице отцепљења. Онда је почео хаос.
Уочи почетка гласања каталонска влада позвала је бираче да гласају на било ком бирачком месту које буде отворено.
На једном гласачком месту у Барселони, у школи „Хоан (Хуан) Миро”, проломио се аплауз нешто после 20 сати пошто је објављено да је гласање завршено.
Добровољци су отворили пластичне гласачке кутије, преврнули их и почели да броје гласове. Како преноси АП, гомила на којој је заокружено „да” је много већа од „не”.
Шпанска „Гвардија цивил” – полувојна формација налик жандармерији –не само што се тукла са сепаратистима него је, пренео је „Гардијан”, на једном месту упала и у кошкање с припадницима Мососа, каталонске полиције која им је протеклих дана, па и јуче, мада наизглед помало невољно, помагала у обустављању припрема за референдум и гласања. Мосос је ванредно стављен под директну команду Министарства унутрашњих послова у Мадриду, али регионална полиција, јавио је Ројтерс, једва да се трудила да уклони људе с гласачких места у округу Осона, северно од Барселоне, на коју је већина пажње била усмерена.
Ван каталонске престонице, према подацима „Гардијана”, државне полиције безмало да није ни било. Округ Осон је, пак, средиште покрета за независност, једна од области у којима подршка за одвајање Каталоније од Шпаније достиже 80 процената, што је двоструко више од просека на нивоу целе покрајине. Кад би се резултати референдума признавали, била би то практично Мососова „издаја”, али овако последица њихове уздржаности вероватно неће бити – власти у Мадриду су још раније поручиле да никакав резултат неће уважити.
Званична реакција ЕУ још се чека
Европска унија се још није огласила званичним саопштењем о јучерашњим збивањима у Каталонији. Једино је Ги Ферховштат, преговарач Европског парламента за брегзит, поручио да су сепаратистичке партије ушле у забрањени референдум знајући да је већина Каталонаца против одвајања, али и да је употребљено „непропорционално насиље” (да би они били заустављени). Белгијски премијер Шарл Мишел је на „Твитеру” поручио: „Насиље никад не може бити решење! Осуђујемо све облике насиља и поново позивамо на политички дијалог”.
Градоначелница Барселоне Ада Колау назвала је шпанског премијера Маријана Рахоја „кукавицом” и затражила да поднесе оставку због „кршења основних права грађана”, преноси Танјуг вест из шпанског дневника „Паис”. И бивши председник Каталоније, Артур Мас, присталица независности, оценио је да би Рахој требало одмах да поднесе оставку. Пабло Иглесијас, лидер шпанске странке Подемос, поручио је: „Ако ће нешто поцепати Шпанију, биће то зато што ПП (Народна партија) и они који је подржавају у Конгресу настављају да уништавају демократију”.
Вођа британских лабуриста Џереми Корбин је, преноси „Гардијан”, навео да је „полицијско насиље против Каталонаца шокантно”. Сличан став су заузели и поједини европски политичари који такође имају сепаратистичке тенденције. Шкотска премијерка Никола Стерџен је, тако, позвала Шпанију да „промени понашање пре него што неко буде озбиљно повређен”. Председник Слободарске партије Аустрије (ФПО) Хајнц-Кристијан Штрахе рекао је, јавља Танјуг, да је „међународно право изнад Устава” и подржао право на самоопредељење.
Оснивач „Викиликса” Џулијан Асанж поручио је председнику Европске комисије Жан-Клод Јункеру да суспендује Шпанију из Европске уније.
Гласали фудбалери Барселоне
Садашњи и бивши фудбалери Барселоне гласали су на референдуму о независности Каталоније и тако пружили подршку праву на изјашњавање, јавио је Танјуг. Ђерар Пике поставио је на „Твитер” фотографију с биралишта уз поруку: „Гласао сам. Заједно смо непобедиви у одбрани демократије”. Гласао је и Ћави Ернанде, који је навео да је оно што се дешава у Каталонији „срамота” и позвао шпанску државу да дозволи Каталонцима да гласају на миру. Бивши капитен клуба Карлес Пујол објавио је на „Твитеру” фотографију с гласања уз поруку да је „гласање демократија”. Тренер Манчестер ситија, Каталонац Пеп Гвардиола, објавио је да је гласао путем мејла, известили су британски медији.
За фудбалску утакмица између Барселоне и Лас Палмаса, која је била заказана за јуче на стадиону каталонског тима, два сата пред меч јављено је, како је пренео Танјуг, да је отказана. Потом је клуб Барселона, пренео је „Гардијан”, саопштио да ће се утакмица одиграти, али без публике. Управа клуба је поручила и да осуђује „спречавање грађана да уживају своје демократско право на слободно изражавање”.
Како је раније известио „Паис”, фудбалери Лас Палмаса планирали су да на утакмици на својим дресовима носе заставу Шпаније, у знак подршке јединству земље.
Портал „Бизнис инсајдер” је пренео изјаву званичника каталонске владе према којој ће фудбалери Барселоне, у случају да се покрајина отцепи од Шпаније, моћи да бирају у којој ће лиги наставити да се такмиче: шпанској, али и некој од осталих у Европи, попут енглеске.
Омбудсман: Жалићу се Европском савету због насиља владе
Каталонски омбудсман Рафаел Рибо изјавио је данас да ће се жалити европским властима, пре свега Европском савету, поводом насилних потеза централне власти.
Према њеновим речима, владине снаге су користиле „несразмерну тактику у насилном деловању против грађана” док су покушавали да онемогуће референдум о независности Каталоније. Он је новинарима рекао да је шпанска влада показала „мало поштовања за људска права” и позвао Владу да заустави сва насилна деловања против грађана, јавља АП а преноси Танјуг
(Фото Ројтерс)
Пуџдемон: Шпанска држава нас неће зауставити
Барселона – Премијер Каталоније Карлес Пуџдемон изјавио је да шпанска држава, у најновијем репресивном деловању против грађана, неће успети да заустави „велики број људи да гласа”. Како преноси шпански Ел паис, он је оценио данашње насиље безбедносних снага као неоправдано.
„Даћемо данас све од себе”, рекао је он позивајући оне који нису могли да гласају да чекају у реду и да инсистирају на томе.
Танјуг