У Србији већ пуна два месеца не може да се набави ензим креон, па деца оболеле од цистичне фиброзе, ако родитељи не успеју да обезбеде лек из иностранства, буквално гладују. Нема ни лекови за притисак, диуретика, неких антидепресива
У СРБИЈИ већ пуна два месеца не може да се набави ензим креон, па 150 деце оболеле од цистичне фиброзе, ако родитељи не успеју да обезбеде лек из иностранства, буквално гладују! Јер, без надокнаде овог ензима панкреаса, могу да једу само сирово поврће и воће, а сву осталу храну организам не може да искористи. Јер, ако се не узме терапија, поремети се читав метаболизам.
Бочица са 50 капсула овог лека „на црно“, из Мађарске, кошта 3.200 динара. А узима се и по 12 капсула дневно. Пре месец и по, пацијентима који су нам се јавили, речено је да ће проблем добављача и државе око цене овог ензима бити решен, али у апотеци „Свети Сава“, јединој која издаје ову терапију, кажу да „креона“ неће бити бар још месец дана.
У РФЗО „Новостима“ је у петак речено да је ензим креон добио дозволу од Агенције за лекове за стављање у промет, али министарства трговине и здравља још нису одобрила цену.
Цена је, изгледа, разлог и за несташицу „аминофилин“ ампула. Бар тако тврде у зрењанинској „Југоремедији“, која је још пре осам месеци тражила да се коригује цена, јер по садашњој, на „аминофилину“ губи 21 одсто. Од 110 различитих препарата из ове фабрике, дефицитарно је готово 50, углавном у ампулама.
Магистар Милана Дучић, из Апотекарске установе Београд, потврђује да на тржишту углавном недостају „Галеникини“ и „Југоремедијини“ лекови.
– Још нема „прилазида плус“. Нема ни „Галеникиног“ ни „Југоремедијиног“ „диклофена“ у чепићима, а највећи проблем је несташица „ласикса“, који у неким ситуацијама не може да се замени другим диуретицима. Дефицитаран је и антидепресив „флунирин“, а недостају и „лопион форте“ и „лопион ретард“ за терапију дисфункције ерекције. Дефицитаран је и „лизиноприл“ из групе АЦЕ инфибитора.