Уколико до касно у ноћ седите испред компјутера или ТВ-а или их оставите укључене по одласку на спавање, шансе да постанете депресивни вам се повећавају
ЛОНДОН – Уколико до касно у ноћ седите испред компјутера или ТВ-а или их оставите укључене по одласку на спавање, шансе да постанете депресивни вам се повећавају, упозоравају амерички научници.
Тим неуронаучника са Универзитета у Охају користио је хрчке како би утврдили повезаност пригушене светлости ноћу и промена у понашању и испоставило се да су промене у понашању и у мозгу хрчака сличне са симптомима депресивних људи.
“Резултати код хрчака у складу су са оним што знамо о депресији код људи”, рекла је вођа тима Трејси Бедросијан.
Иако је излагање ноћном светлу било повезивано са повећањем ризика од рака дојке и гојазности, однос светла и поремећаја понашања никада није био разлучен до краја, преноси Ројтерс.
Животињице које су учествовале у експерименту четири седмице биле су током ноћи изложене слабом светлу које је еквивалент телевизору у замраченој соби и њихови резултати упоређени су са резултатима контролне групе која ноћу није била подвргнута пригушеној светлости.
Експериментална група је потом убачена у нормалан циклус на недељу, две или четири пре него што су поново тестирани.
Резултати су показали да су хрчци били мање активни и да их је слабо интересовала зашећерена вода – оба знака компарабилна су са знацима депресије код људи.
Истраживачи су открили и промене у мозгу које су такође повезане са депресивним људима.
Хрчци су такође производили више протеина ТНФ, хемиског гласника који се мобилише када је тело повређено или инфицирано и који изазива упалу у покушају да среди штету.
“Стручњаци су пронашли снажну везу код људи између хроничне инфламације и депресије. Због тога је важно да пронађемо ову везу између пригушеног светла ноћу и повећаног лучења ТНФа”, рекао је Ренди Нилсон који је такође радио на студији.
Симптоми депресије нестајали су када су хрчци враћени у нормалан циклус, а ниво ТНФа се вратио на нормалу после две недеље
“Добра вест је да они који до касно остају испред телевизије или компјутера могу да пониште штете ефекте повратком на регуларан дан-ноћ циклус и минимализацијом изложености вештачком светлу ноћу”, рекла је Бедросијан.
Новости