Субота – 02.07.2011
У српској пољопривреди овај пестицид се масовно користи према препорукама Европске уније. Европска комисија, према ЕОС-у, годинама зна за штетност овог хербицида, али је ипак 2002. године дозволила коришћење ове супстанце на наредних 10 година. Анализу овог „Монсантовог“ хербицида радила је Немачка савезна канцеларија за заштиту потрошача и безбедност хране, која је закључила да је „глифозат безбедан“. Препоруке Немачке преузеле су све земље чланице ЕУ, а онда и Србија. Овдашњи заступник за „Монсанто“ производе, „Хемикал агросава“ из Београда, тврди да они слободно продају овај производ у Србији.
– Ми тај хербицид слободно продајемо и нико нам никада није указао на његову штетност. Слободно га увозимо и људи га масовно купују – рекли су нам у заступништву „Монсанта“ за Србију.
У Министарству пољопривреде прво су нам одговорили да „Раундап wидкилер“ није регистрован у Србији, а након објашњена да се у Србији продаје само као „Раундап“ и да смо већ добили потврду од „Монсанта“, одговор је промењен.
– Препарат је од 2001. године укључен у листу активних супстанци дозвољених у ЕУ.
Годинама се користи у земљама Европе и Америке јер процена ризика није указивала на могућа штетна деловања овог производа на здравље људи и животну средину уколико се користи у складу са издатим одобрењем за његову примену – наводе у министарству.
М. Л.
Ало вести