Корпоративни сектрор у Србији је банкротирао, а представници власти, привреде и Народне банке Србије, према оцени економисте Владимира Глигорова, немају идеју како да се суоче са тим проблемом.
На конференцији посвећеној оснивању Коморе малих и средњих предузећа, Глигоров је рекао да се у овакву ситуацију дошло зато што су веома висока ненаплатива потраживања и што је све мањи интерес банака да било шта финансирају, док је истовремено веома ниска и тражња за кредитима.
– То је апсолутно кључни проблем за који садашња влада, привреда и централна банка немају никакву идеју. Не видим сада ниједну идеју будуће владе која долази на ову тему – рекао је Глигоров.
Он је предложио да би једино било могуће спровести низ предстечајних и стечајних поступака фирми које се налазе у проблемима.
Други проблем са којим се Србија сусреће, додаје он, а за који такодје не постоји никаква идеја како га решити, јесте фискална одрживост.
– Тешко ће моћи да се избегне реструктурирање обавеза државе. Ако би се ишло на даље повећање пореза и смањење јавне потрошње, а најављено је смањење плата, то би имало негативан ефекат на привредну активност, што значи да се терет јавног дуга може и повећавати – рекао је Глигоров.
Према његовим речима, основни проблем ове земље је тај што не запошљава људе, јер је у Србији сваки други градјанин има шансу да до тридесете године живота надје посао.
– Ако имате 50 одсто шанси да се запослите до тридесете године, то није нормално нити одрживо. То нема никаквог оправдања – поручио је Глигоров.
Једина ствар која одржава социјалну стабилност, категоричан је он, јесте та што су многи дигли руке од државе и многи покушавају да се запосле у иностранству.
Танјуг