Један од најкрвавијих ратних злочина у Хрватској одиграо се почетком рата, у јесен 1991. године у Госпићу, када су хрватске паравојне формације у сарадњи са локалном полицијом у само неколико дана терора похапсиле и ликвидирале више стотина Срба.
Према подацима Документационо-информативног центра Веритас тада је убијено 124 Срба, међу којима и 38 жена. До сада су пронађени и сахрањени посмртни остаци само 50 ликвидираних, док се за осталима још трага.
Највећи злочини одиграли су се између 17. и 18. октобра.
Директор Веритаса, Саво Штрбац објашњава да је лов на Србе био организован и систематичан.
– Наоружани до зуба и са маскама, хрватске снаге су упадале у куће и станове махом највиђенијих Срба и ликвидирали их на најмонструозније начине на више локација у Госпићу. Међу ликвидиранима су и десет брачних парова и четири пара по једног родитеља и детета. Међутим, овај ратни злочин се издваја од других и по чињеници да је о дивљању и убиствима био упознат комплетан државни врх Хрватске – истиче Штрбац.
Злочине у Госпићу међу првима је истраживало Тужилаштво Хашког трибунала, али је овај случај, пре подизања оптужница, без јасног разлога, уступљен хрватском правосуђу.
Штрбац наводи да је Жупанијско државно тужилаштво у Ријеци тек 2001. године подигло оптужнице.
– Због безразложног хапшења и убиства најмање 50 људи, оптужена су петорица припадника хрватске војске и полиције, а правоснажном пресудом две године касније, на 15 година осуђени су Тихомир Орешковић, тадашњи секретар Оперативног штаба у Госпићу, на 12 година Мирко Норац, тадашњи командант и на десет година Стјепан Грандић, тадашњи комадант Друге бојне. Међутим, том истом пресудом и Орешковић и Норац и Ивица Рожић су ослобођени оптужбе за ликвидацију тројице Срба из Карлобага, који су 25. октобра 1991. године одвежени и убијени на локалитету Црни Дабар на Велебиту. Против последњег са списка оптужених, Милана Чанића, тужилаштво је само одустало од процеса – подсећа Штрбац и додаје да је на суђењу “ван сваке сумње” утврђено да су сва убиства била планирана.
– Ипак, мада је у убиствима учествовало на десетине других припадника војске и полиције до данас ни против једног није покренута истрага или подигнута оптужница – закључује Штрбац.
У Госпићу је према попису из 1991, од 9.025 мештана, Срба било 36 процената, а на попису одржаном двадесет година касније, у том граду је мање од пет одсто Срба.
Ђ. Баровић – Вести
nije im prvi put. — treba zauvek podici zid medu tim poganim psima i Srbijom. — oprostili smo zlocine 1 i 2 rata a kako vidim i ovog umesto da su bili odreda povatani i o ruku skraceni da to nikad vise ne urade. — a svim njihovim prijateljima, pre svega onima iz vlasti sto im dupe lizase mater poganu im j. kerovi. — oni su to svoje lizanje naplatili preko nasih ledja ali dok su zivi treba da znaju da neko moze doci po naplatu. PU
Dok je Srba jajara dotle ce nam se zlocini prema nasem narodu ponavljati