Београд – Претходних седам дана гориво је на пумпама у Србији поскупело у просеку око динар до динар и по по литру, а с обзиром на дешавање на светским берзама, може се очекивати да цене толико порасту и у наредној недељи, каже за „Дневник” генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије (УНКС) Томислав Мићовић.
Додаје да пораст цене сирове нафте на светском тржишту, који се бележи од 23. марта и који је до 11. априла износио 11,2 одсто, неће довести до драматичног повећања цене горива на српским пумпама.
Он је указао на то да се тренд раста цене сирове нафте „брент” с 50,56 долара барел, колико је стајала 23. марта, на 56,23 долара, у Србији тек осетио.
“Пораст цене сирове нафте ће се сигурно одразити на цене на пумпама у наредној недељи у Србији, али не говоримо о неким драматичним променама, већ највише два до три одсто“, рекао је Мићовић.
“Тржишна конкуренција све то доводи на своје место“, рекао је Мићовић.
Он је навео да је тржиште Србије, као и сва тржишта у Европи, под утицајем међународног кретања цене на светском тржишту нафте и да их је немогуће изоловати од тих утицаја.
По његовим речима, немогуће је предвидети како ће се кретати цена сирове нафте и да ли ће тренд раста бити настављен.
Куповина у комшилуку
Како је навео Мићовић, удео државног захватања, посебно за дизел и течни нафтни гас, у Србији је највећи у односу на непосредно окружење. То доводи до тога да се велики део потрошње прелива на земље у окружењу, без обзира на то да ли се ради о транзитном саобраћају кроз Србију или се ради о становницима Србије који прелазе у земље у окружењу и тамо купују гориво по нижим ценама због нижих фискалних захватања.
Он је подсетио на то да је малопродајна цена нафтних деривата у Србији сачињена од два дела, односно од цене која припада компанијама и дела који захвата држава, а који је 55 одсто и који иде директно у буyет и на њега кретање цене нафте на светском тржишту не утиче.
“На преостали део од 45 одсто утиче кретање цена нафте на светском тржишту, али када причамо о повећању цене сирове нафте од десет одсто, никако не можемо говорити о повећању цене деривата за тај исти проценат, он је увек далеко мањи, као што се и код смањења цене нафте од 100 одсто није десио пад цене горива за исти тај проценат“, казао је Мићовић.
Д. Млaђеновић, Дневник