Економија

Гориво већ поскупело, а могло би још због леда

Због залеђених река и снегом успореног железничког саобраћаја, угрожено је снабедавње тржишта горивом. Пад температуре ипак, није био једини узрок да цене на бензинским пумпа скоче – поскупљења деривата широм Србије за око до 10 динара по литру, последица су кретања и на глобалном нафтном тржишту.

Потпуна обустава речног саобраћаја зауставила је увоз горива и сирове нафте, који на српско тржиште „уплове“ готово стопроцентно речним транспортом.

Око 12 одсто бензина, 33,5 одсто евродизела и чак 54 одсто течног нафтног гаса (ТНГ) које се потроше на тршишту Србије долази из увоза, а горуиво се углавном превози рекама и возовима. Како рекама, бар за сада, неће моћи увозници ће морати да користе друмски саобраћај и камионски превоз који је значајније скупљи. Стручњаци сматрају да би то могло да утиће на повећање цене горива.

Да санте леда које плове српским рекама могу да поремете санбдевање показала је и 2012. када су увозници због залеђеног Дунава посезали за увозом деривата нафте из лука Копар, Плоче, као и из Румуније и Мађарске – аутоцистернама.

„Али и тада и сада се то дешавало јануара и фебруара, када је потрошња горива мала, тако да се не очекује неки велики драматични поремећај на тржишту јер је потрошња мала, па се у великој мери може надокнадити тај недостатак друмским превозом и може се надокнадити повећаном испоруком домаћег произвођача“, објашњава Томислав Мићовић из Удружења нафтних компанија Србије.

Возаче у Србији, ипак, у последњих месец дана брину нове цене горива. Бензин од 95 октана поскупео је за више од 7 динара по литру – па сад кошта и више од 140 динара. Евродизел је скупљи готово за исти износ, на већини пумпи точи се по цену од око 150 динара за литар. Највеће поскупљење бележи се за супердизел – од око 10 динара, па литар кошта око 154 динара.

Сировина и раст долара – тврде стручњаци – основни су узроци за раст.

„Може се рећи да је иначе тренд у овим зимским условима на северној хемисфери да цена деривата расте, с друге стране имамо ову ситуацију да је дошло до договора произвођача сирове нафте тако да цена сигурно више неће онако ниста као што је била ранијих година, она ће се сада полако приближавати неком нивоу од 60-так долара по барелу“, каже Небојша Атанацковић из АД Нафта.

Додаје да ће ценовник, иако у мањој мери, кориговати и залеђене реке. А Србија би као земља кандидат за чланство у ЕУ, требало да има обезбеђене државне резерве нафте за 90 дана – што би могао да буде план „Б“ за ситуације кад ледени дани потрају и дође до потпуне обуставе снабдевања тржишта готивом.

Маја Ђурић, Н1Београд

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!