НИШ – Према досадашњим резултатима пописа, на територији Ниша је евидентирано 574 локала, 400 станова, а над 200 објеката град је стекао право власништва. Међутим то нису и коначне бројке, јер су евидентирана и 143 захтева за реституцију и док тај поступак не буде окончан, неће се знати, да ли ће неки од њих остати у власништву града или ће их преузети наследници.
Град Ниш и општина Пирот су засад једини у Србији који са успехом реализују овај „Имовина локалних самоуправа у процесу европских интеграција“, чији је циљ успостављање одрживог модела управљања имовином локалних самоуправа.
А да би се тај циљ и постигао, потребно је у сваком тренутку имати доступне податке о имовини којом локалне самоуправе управљају и од ње убирају приход. Неопходно је да се претходно уради целовит попис, евиденција и процена вредности. Први овакви кораци у Нишу и Пироту учињени су пре годину дана.
– Често се може чути, да Ниш „плива“ у имовини, али је неадекватно користи, а дешава се и да од имовине која је у власништву града, имамо више штете него користи. Кроз реализацију пројекта, открили смо, између осталог и 71 „изгубљен“ стан, за које закупци нису уопште или су нередовно плаћали закупнину – рекао је градоначелник Ниша, проф. др Зоран Перишић, истакавши да имовина града представља велики економски ресурс, те да ће коначни попис утицати на бољу слику градског буџета.
Према речима заменика начелника градске Управе за привреду, Сузане Јовановић, за 100 већ евидентираних и пописаних објеката урађена је и процена вредности, а међу највреднијима који су у власништву града, јесу зграде локалног парламента и Градске куће, као и зграда бившег Грчког конзулата и бивши Официрски дом.
Д. СТОЈАНОВИЋ, Новости