Србија

Град “потукао” комплетан род

СУНЦОКРЕТ у селима под Рајцем, у атару Горњег Милановца, више не може да се окрене према сунцу, јер му је широке плантаже 22. јула уништило тешко градно невреме – баш као и тамошња кромпиришта, кукурузишта, житнице, повртњаке, засаде малине, шљиве, крушке, јабуке, купине… Зато се ка Општини и Републици окрећу домаћини чија је летина стопостотно упропашћена, у нади да ће бити колико-толико обештећени.

Нажалост, изгледа да је лед “потукао” и сва њихова очекивања, с обзиром на то да је локална самоуправа саопштила како она више неће надокнађивати те штете, већ – осигуравајућа друштва. Трачак наде још постоји у Републици…

Разумљив је, стога, очај седморице домаћина: Ђорђа Муждеке, Илије Слијепчевића и Десимира Јоксића из села Озрем, те Милорада Николића, Драгана Марића, Младена Марића и Велисава Жижовића из Горњих Бранетића. Има, иначе, укупно стотинак домаћинстава чији су усеви и засади тешко страдали, а многи живе од продаје рода са њих, или њиме исхрањују сточне фарме.

И, док надлежни још сабирају штете од катастрофалног града, домаћини кажу да је на продају било које пољопривредне културе у овим селима невреме ове сезоне ставило тачку. Узалуд, кажу, покушавају и да допру до републичких органа…

А кобне вечери 22. јула – сведоче поменута седморица – на села подно Рајца се сручио својеврсни ледени пакао.

– Невреме је трајао пола сата, а испаљене су само четири противградне ракете. Падале су градљике величине ораха, при крају као лешници, а када се све стишало, на њивама су остали слојеви леда дебели и до два педља. Пустош су затекли и у воћњацима.

– Ни сада, због суше, стока нема шта да пасе. Једноставно, не знамо шта да радимо, а живимо само од фарми – вели Муждека који гали 28 крава и јунади.

Жижовић је, као и многи, плантажер. Само на воћу штету процењује на два милиона динара, не рачунајући губитак на уништеном кромпиру и зоби… Каже, имао је три тоне купине за коју би на кванташкој пијаци добио више од пола милиона…

ОСИГУРАЊЕ

– ОВЕ године смо први пут одлучили да Општина са 40 одсто учествује у премији осигурања усева од елементарних непогода. Али то су искористила само двојица пољопривредника, која су добила по 35.000 динара. У буџету општине су за ту намену опредељена два милиона, па позивамо домаћине да конкуришу за ту премију у Канцеларији за пољопривреду. Јер, још траје период у којем је невреме могуће, па нека се јаве осигуравајућим кућама. Тако су сви на добитку: пољопривредници ће добити потпуну накнаду штете а општина неће имати проблеме с њом – поручује начелник Општинске управе Александар Јевтовић.

Милорад Бошнјак, Новости.рс

фото: Милорад Бошнјак

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!