Европска комисија у стратешком документу, који је први у Европи објавио аустријски дневни лист Wирсцхафтс Блатт, подстиче земље ЕУ да константно повећавају законску границу за одлазак у пензију: дугорочно, до 2060., та граница могла би се повећати за пет до седам година. Управо за тих седам додатних година ће, према очекивањима, порасти очекивани животни век просечног Европљанина. Старење популације велики је изазов – каже се у документу под насловом “Бела књига: програм рада за одговарајуће, сигурне и одрживе пензије”.
Појам “бела књига” значи да је то предлог будућих активности ЕУ на том подручју. Документ, који ће европски повереник за рад и социјална питања Ласло Андор презентовати наредних дана, даље описује ту велику опасност за Европу која стари и тиме постаје непродуктивнија. “Ако жене и мушкарци, који ће дуже живети не остану и дуже запослени повећање трошкова за пензије постаће неодрживо” – наводи се у документу. Финансијска криза натерала је Унију да се боље и снажније економски повеже, а у склопу тога потребно је боље ускладити пензионе законе земаља чланица.
“Хитније него икад прије потребно је ускладити пензионе законе с промењеним економским и демографским околностима” – стоји у белој књизи. То усклађивање садржи четири кључне ствари које се у документу набрајају таксативно: повећати године за одлазак у пензију складно повећању очекиване животне доби; смањити број људи који користе погодност раног одласка у пензију; дати људима бољу прилику за целоживотно учење и усавршавање; изједначити године за одлазак у пензију за мушкарце и жене.
Вечерњи лист