Повереник за заштиту информација Родољуб Шабић оценио је као “страшну” чињеницу да се у нашој земљи просечно за издавање грађевинске дозволе чека просечно 254 дана и да је потребно да се под хитно изгласа нови законски оквир који би поједноставио процедуру за добијање дозвола.
– То је узнемирујућ рок који прави главобољу свима онима који се одлуче да нешто граде и на директан начин се терају инвеститори. Уколико неко жели да уложи новац и изгради производни погон, а мора да чека малтене годину дана да би се извадила дозвола, не верујем да ће се одлучити за нашу земљу. Постоје и друге земље којима требају инвестиције, а које имају нормалан рок за издавање дозвола – каже Шабић.
Он истиче да би ново законско решење требало под хитно изгласати, како би се стање нормализовало, јер на оваквим стварима много губимо.
– Губимо новац без потребе. Рокови морају под хитно да се нормализују, а процедура да се поједностави – истиче Шабић.
Закон, који је тренутно у процедури, најављује се већ од формирања ове Владе, али из ресорних министарстава нема никакве детаљније одреднице о његовом упућивању у Скупштину. Иако се из редова два министарстава у неколико наврата најављивало његово “скорашње” усвајање, до сада се то није десило.
Према најавама из Министарства грађевине, међутим, изгледа да ће нови законски акт који ће умногоме олакшати процедуру око вађења потребних дозвола, бити послат у скупштинску процедуру у септембру.
– Расправа унутар министарстава је у току. Радна група ради пуном паром, па ће се предвиђени нацрт закона ући у процедуру за месец-два, највероватније у септембру. Не можемо говорити још увек о детаљима, јер се много тога још увек усаглашава, али је најважније за сада да ће он ускоро бити у републичком парламенту – кажу у кабинету министра грађевине Велимира Илића. Илић је већ у неколико наврата најављивао нова решења која би значајно скратила процедуру за добијање грађевинских дозвола.
Говорећи о издавању грађевинских дозвола, министар је, уз напомену да је Србија на крају листе по том параметру, најавио да ће по усвајању нових законских решења оне бити издаване на једном шалтеру, у року од 30 дана и да ће бити бесплатне.
– То су свет и инвеститори од нас тражили. Грађевинска дозвола ће се издавати на једном месту, на једном шалтеру, за веома кратко време до 30 дана и биће бесплатна, а сукцесивно до употребне дозволе само стварне обавезе које град или општина уложе у ту локацију ће се наплаћивати. Закон о легализацији готов и упућен је на мишљење другим министарствима, а новина је да су сада одвојени закони о легализацији и о просторном планирању – објаснио је Илић.
лић је такође апеловао на грађане да уписују имовину у Катастар непокретности, наводећи да без тога неће моћи да стављају у промет и да тргују тим непокретностима.
– Оно износи 8.000 динара. Уписују се објекти где није спорна имовина и приватне куће до 300 квадрата, локали до 100 квадрата, викендице до 200 квадрата. Код спорних објеката треба сачекати да се заврши судски процес – навео је Илић.
Телеграф