Ниш – Нишлије су и ове зиме веома незадовољне због грејања преко Градске топлане. Овог хладног јануара, чињеница је, грејање је квалитетно и добро, сва постројења комуналног предузећа су укључена и функционишу без већих проблема, али рачуни које су добили ових дана за децембар 2015. изазвали су ново огорчење. У односу на новембарске грејање треба да плате више и до 50 одсто.
Колико је велики „зимски удар” на ионако плитке џепове грађана најбоље говоре коментари испред шалтера нишког ЈКП „Обједињена наплата”. Инжењер Андрија Петровић за „Политику” је прокоментарисао насталу ситуацију:
– Најгоре је што и даље не знамо по ком моделу се обрачунава испоручена топлотна енергија. Јесенас је речено да ћемо имати јефтиније грејање, а сада је испало да је потребно издвојити много више новца. Конкретно за стан од 50 квадрата платио сам децембарски рачун и грејање у износу од 7.800 динара – за фиксни део 1.550, а за варијабилни 6.250. У новембру за исти стан укупан рачун је био око 4.800 динара – за фиксни 1.550, а за варијабилни 3.233 динара. Како је могуће да сам у децембру, који је био топао месец потрошио 60 одсто више топлотне енергије, која се наплаћује у варијабилном делу, него у новембру? Да ли то значи да ће за јануар, који је почео са ниским температурама и хладноћом која траје, рачуни бити још већи?
Управо због нејасноћа око начина обрачуна наплате топлотне енергије, у Нишу је после многобројних протеста почетком 2015. године основано Удружење председника скупштина станара, које је је оспоравало многе одлуке топлане током претходне зиме, организовало протесте, али и водило преговоре са руководствима топлане и града.
Протести су трајали више од десет месеци, чак и преко лета. Међутим, очигледно је да је мало ефекта до сада било, каже за наш лист председник удружења проф. др Ђокица Јовановић.
– Наставићемо са протестима, јер ово што топлана ради грађанима Ниша је класична крађа. Добили смо од економских експерата урађену анализу модалитета наплате. Све и свашта, а што су у топлани измислили, иде и даље на терет грађана. На сваких пет година запосленима у топлани се исплаћују јубиларне награде, а од висине износа по интерном правилнику човеку се диже коса на глави. За јубилеј од десет година радник добија двоструки износ плате, а за 25 година рада чак пет плата. То значи да директор овог предузећа, са месечном основном платом од 140.000 динара за јубилеј од на пример десет година добија 280.000, а за 25 година награду од 700.000 динара. То не постоји, убеђен сам нигде у Србији, и са оваквом пљачком, јер се не крије да све кроз рачуне плаћају грађани Ниша, државни органи морали би мало више да се позабаве – рекао нам је Јовановић.
У Градској топлани тврде да је потрошња енергената у децембру, у односу на новембар била већа и да су зато и рачуни увећани. Директор Слободан Максимовић јуче је као један од „аргумената” посегао дуговања Нишлија која се крећу од 1,2 до 1,5 милијарди динара. Рекао је и „да рачуне не плаћа десет одсто корисника топлотне енергије у Нишу и да су скоро све неплатише добростојеће, односно нису економски угрожени потрошачи”.
Максимовић је посебно нагласио „да би проблем могао бити решен искључењем дужника са мреже грејања, као у многим земљама Европе, где се због појединих власника који не плаћају грејање искључују целе стамбене зграде”.
Тома Тодоровић, Политика
Фото Т. Тодоровић