ДА ли је воће и поврће, које Београђани купују на пијацама и кванташу здравствено исправно, нико не контролише! Ниједан продавац не мора да има потврду са анализе да је његов кромпир, лук или парадајз безбедан. Да ли у јабуци има остатака пестицида, јер је то воћка која се од априла до јесени прска сваких седам дана? Има ли у карфиолу можда олова, јер је њива у којој је никао поред аутопута? Једемо ли затровано воће и поврће?
Продавцима ових намирница нико не узима узорке робе на анализу! У пракси, само од њихове савести зависи хоће ли поштовати прописе и продавати воће и поврће, тек по истеку каренце – одређеног временског периода после прскања.
Градски секретар за пољопривреду Александар Јанковић каже нам да нико не зна колико се у воћу и поврћу налази пестицида, хербицида или тешких метала, нити, да ли њихове количине прелазе дозвољене границе!
– То би требало да контролише републичка пољопривредна инспекција, али питање је када су последњи пут то учинили – наводи Јанковић.
РОБИ СЕ НЕ МОЖЕ УЋИ У ТРАГ АЛФИРОВИЋ сматра да би у велетржницама воће и поврће требало да продају само регистровани продавци, а не било ко, ко плати улаз, како је сада пракса. Тада би се знало бар порекло робе и ко је одговоран за њену исправност. Овако у 90 одсто случајева накупци продају производе, тако да ако роба не буде у реду, не може јој се ући у траг.
– Мали је број тих инспектора, а покривају целу Србију. Решење је да се Граду и другим локалним самоуправама дозволи да имају пољопривредну инспекцију.
Тада би и саме пијаце узимале узорке и контролисале робу, која се продаје на њиховим тезгама. То већ раде када су у питању млечни и месни производи, јер те контроле обавља ветеринарска инспекција.
Јанковић каже да се овако нити зна каква је роба, одакле је и да ли је здравствено исправна, а у Београду се продаје на 33 пијаце и једној велетржници.
Колико је систем контроле наопако постављен говори и Младен Алфировић, правни саветник у Националној организацији потрошача Србије.
– Ако некада инспектори и контролишу робу, они испитују да ли у њој има трагова пестицида који су забрањени, а не контролишу да ли је можда повећана доза неког од 2.000 пестицида у употреби и да ли се роба продаје под каренцом – објашњава Алфировић.
– Произвођачи имају потпуно одрешене руке да одлуче када ће робу продати, тако да она може да буде пуна пестицида. Иначе, контрола воћа и поврћа је слаба или никаква, јер је немогуће да неколико инспектора обиђу сва места где се те намирнице продају.
Постоје прописи, али у пракси нема надгледања њихове примене.
ПРЕДЛОЖИЛИ НЕЗАВИСНУ КОНТРОЛУ НАЦИОНАЛНА организација потрошача Србије је пре пет месеци конкурисала код Министарства пољопривреде да раде независне контроле воћа и поврћа. Младен Алфировић каже да још нису добили никакав одговор, а без њиховог одобрења то немају право да раде.
ФИТОСАНИТАРНА ИНСПЕКЦИЈА: СВЕ АНАЛИЗЕ НЕГАТИВНЕ…
У ФИТОСАНИТАРНОЈ инспекцији Министарства пољопривреде кажу да они на основу унапред одређеног плана, контролишу узорке воћа и поврћа које се налази на тржишту у зависности од сезоне. Узорке узимају код произвођача, у велетрговинама и другим продајним местима и њиховом лабараторијском анализом контролишу да ли има остатака пестицида.
Такође наводе, на граници се контролише и свака пошиљка воћа и поврћа из увоза на све параметре безбедности.
Током ове године резултати лабораторијских анализа показују да није било повишених количина остатака пестицида у воћу и поврћу.
Новости
truju svoj narod