Хелм

Грци излазе са биралишта и узвикују “НЕ”

Широм Грчке јутрос у седам сати по локалном времену отворена су бирачка места на којима ће се приближно 10 милиона грађана изјаснити да ли прихватају додатне рестриктивне мере штедње, у замену за страну финансијску помоћ за спасавања привреде.

Бирачка места биће отворена од седам сати јутру по локалном времену (шест по средњоевропском) до 19 сати, а први резултати очекују се око 21 увече. Референдумско питање гласи: “Да ли да се прихвати нацрт споразума који је представила Европска комисија, Европска централна банка и ММФ на састанку Еврогрупе 25. јуна 2015. и који се састоји од два документа а сачињава јединствен предлог? Први документ је насловљен Реформе за довршетак актуелног програма и после њега, а други Прелиминарна анализа одрживости дуга”.

Да би се људи охрабрили да гласају биће уведени попусти на аутобуске, возне и авио-карте на домаћим линијама. Последњи пут Грци су на референдуму гласали пре 41 годину, 1974, када су одбацили обнављање монархије после пада хунте “црних пуковника”.

Први прелиминарни резултати, како је најављено, биће објављени око 21 сат. Први гласачи окупили су се испред гласачких центара готово пола сата пре њиховог отварања.

Међу првим гласачима преовладавају присталице владиног захтева да се одбије предлог међународних повериоца. Излазећи са гласачког места надомак трга Омониа од гласача се могло чути “Оxи”, као јасна порука за шта су гласали.

Дијаспора гласа од куће

У бирачке спискове уписано је 9.855.029 бирача који ће се изјашњавати на 19.159 бирачких места широм Грчке, а као и до сада Грци из дијаспоре морају да се врате у земљу уколико желе да гласају.

Атина је облепљена је плакатама са порукама гласачима да заокруже “Оxи” или “Наи”, а на плакатима против прихватања предлога међународних повериоца може се наћи и слика немачког министра финансија Волфганга Шојблеа. И данашња грчка штампа је у знаку референдума и на насловним странама преовладава реч “Оxи”.

Одржавање референдума о споразуму са европским владама, Европском унијом и Међународним монетарним фондом, иницирао је грчки премијер Алексис Ципрас и гласање је организовано за само девет дана.

Повериоци Грчке захтевају реформе у замену за продужење споразума о пакету помоћи до новембра, али је продужење одбијено а програм помоћи окончан као што је планирано 30. јуна, после прошлонедељне пропасти преговора грчке владе и кредитора.

Према подацима грчког министарства финансија, укупан износ дуга Грчке на дан 1. април ове године, износио је 312,7 милијарди евра. Знатан његов део – 184 милијарде, отпада на Европски фонд за финансијску стабилност (ЕФСФ) – 131 милијарду, као и на владе земаља еврозоне, укључујући Немачку, Француску, Естонију, Словачку. Грчка је дужна и 27 милијарди евра Европској централној банци ЕЦБ и 21 милијарду ММФ.

Уочи референдума, објављени су резултати истраживања јавног мњења агенције Ипсос, по којима би 44 одсто грађана прихватило услове међународних кредитора, док се 43 одсто томе противи. Приближно 12 одсто грађана било је неопредељено.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!