Србија

Грчка де факто признала пропалу нарко-терористичку државу косметских шиптара

Министарка иностраних послова и дијаспоре Косова Доника Гервала и министар иностраних послова Грчке Никос Дендиас договорили су подизање статуса Канцеларије Косова у Атини из просте економске канцеларије у Канцеларију која ће се бавити и политичким питањима, јавља Агенција Анадолу.

Министрка Гервала је у изјави за медије након састанка са грчким колегом казала да је договорен наставак сарадње у многим областима, преко подизања статуса Канцеларије Косова у Атини из просте економске канцеларије у такозвану Канцеларију за интересни приступ, која ће се бавити и другим питањима, укључујући и политичка.

Она је истакла да је независност Косова неповратан процес и што се пре та чињеница прихвати то ће брже бити обезбеђена стабилна перспектива региона, па и Косова и Србије. Гервалла је казала да ће Косово наставити да разговара са Грчком, али и другим земљама ЕУ које не признају независно Косово, о том питању.

„Грчка је за нас важан сусед у региону и као чланица ЕУ и НАТО-а даје важан допринос безбедности и стабилности у југоисточној Европи. Делимо са Грчком гледиште да су интеграција у ЕУ и НАТО најважнији кораци за дугорочну стабилизацију Западног Балкана, тако да изградњом здраве европске и трансатлантске перспективе можемо иза себе оставити своја последња горка искуства“, нагласила је Гарвала.

Министар Дендиас је нагласио да без обзира на неутрални однос Грчке према статус Косова, у Атини од 2019. ради косовска канцеларија која се бави економским питањима и њен рад треба унапредити. Оценио је да се економски и трговински односи, као и енергетски, требају ојачати. Нагласио је да верује да цео Балкан треба да буде повезан гасоводом како би био што мање зависности од угља у производњи струје.

Грчки дипломата је казао да његова земља потпуно подржава наставак дијалога између Косова и Србије и да охрабрује обе стране да пронађу заједничко ресење које би стабилизовало цео регион и приближило цео регион европској породици.

Казао је да је Грчка у контакту са специјалним изаслаником ЕУ за дијалог Мирославом Лајчаком и активно подржава његов рад. Такође је рекао да ће Грчка наставити да пружа допринос у оквиру мандата КФОР-а, те да се свака промена рада те мировне мисије треба да се подржи.

Дендиас је нагласио да Грчка верује да овај регион треба да буде део ЕУ.

„Грчка се две деценије снажно залаже за европске интеграције земаља Западног Балкана. Митсотакијева влада остаје снажна у овој посвећености и због тога смо предузели неколико иницијатива за редом“, рекао је Дендиас.

У том контексту Грчка се, како је истакао, залаже да Косово добије либерализацију визног режима јер је испунило све критеријуме. Грчка не признаје независно Косово, али признаје косовска документа.

Извор:
НСПМ

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Лажете као пси! Протурате ту причу да олакшате Лудоју да падне у лажни патос и каже:”Ето, кад су и Грци признали (а НИСУ!), морамо и ми.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!