Грчка криза довела је у питање сам концепт Европске уније (ЕУ) и у Србији би требало повести општу дебату о односу према Европи,
То су оценили учесници расправе „Грчка и ЕУ – економска, политичка и институционална криза“.
Научни саветник београдског Института за европске студије Слободан Зечевић је у дебати коју је организовао београдски Институт за европске студије, оценио да Србија треба да иде ка ЕУ, али да не сме да понавља грчке грешке.
„Србија треба да иде ка ЕУ и не треба да стаје, само не треба да прави грешке које је правила Грчка“, рекао је Зечевић.
Научни саветник Института за европске студије, Мирослав Прокопијевић оценио је да Србија „треба да иде на Запад“, не нужно ка ЕУ, али без икаквих конфронтација са ЕУ, која је у кризи.
„Ако се нађе решење за Грчку, то ће бити само још једано одлагање и прелазак из акутне у хроничну кризу. То није решење проблема. ЕУ је од солидног, постала један много рђавији друг. И са Грчком се ствари неће заврштити“, рекао је он.
Професор економије на Универзитету „Мери“ у америчкој савезној држави Северној Дакоти , Славиша Тасић рекао је да би у Србији требало више дебатовати о уласку у ЕУ.
„Са грчком кризом или без, у Србији би требало повести више трезвеније дебате о ЕУ“, рекао је, додајући да је то регион са најспоријим растом на свету већ дуже време и са највећи процентом незапослених међу младима.
„Било би добро да то мало трезвеније гледамо, уместо да по аутоматизму мислима да је то нешто што треба радити по сваку цену“, рекао је Тасић.
Бета
Hrvati i slovenci nam se smeju i cudom se ne mogu nacuditi.. kakvi smo mi pacijenti…
https://nemanjarakas.wordpress.com/2015/07/10/%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0-%D0%B3%D0%BB%D1%83%D0%BF%D0%B8%D1%85-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D1%99%D0%B0/
Tеза да Србија “мора у ЕУ“ је да будемо начисто пропагандна лаж. Добро је што су макар почели да се питају у какву то ЕУ односно, да буде тачније, да ли ће преживети политички толико “путовање у ноћ“, поготово ако из ње иступи Британија и од ЕУ остане само огољена песница Берлина.
И не би било ни по јада да се ради само о пуком декларативном изјашњавању већ се нажалост ради о самоуништавајућем процесу у коме се за пуста обећања даје све – јуче Косово и Срби на њему, данас се тражи имовина Србије на Косову а сутра ко зна шта све не, укључујући и Војводину коју тешко да су Немци заборавили. И нека немају илузија као што је већ примећено, кад одраде све што се од њих тражи одбациће их као и Тадића и многе друге.
Алтернатива није слепо супротстављање већ мудро слеђење државних а самим тим и сопствених интереса који су повезани са државом а не са спољним фактором иако им се чини супротно. Нажалост ми немамо људе на власти који су своји и постоје озбиљне сумње да нису у стању да воде самосталну политику. О томе уосталом говори и то што раде на уштрб и сопственог људског и политичког интегритета. Зато ће изгледа ово урушавање државе само да се убрзава док не дођу неки потпуно нови људи.
Срби гледају своју будућност на примеру Грчке али слабо схватају шта то виде. Исто ће завршити као Грчка – презадужени и уништене економије па ће морати да странцима (читај банкстерима) предати контролу над свим ресурсима и својим животима и на ту кланицу их води Вучић и ‘безалтернативна’ мафија која влада Србијом.
А што се тиче Грка ни они нису још схватили да морају тотално да раскину са системом који их је навукао на ропске дугове и изађу из тог ‘друштванцета’.
Узгред лажна левица са избушеним лидерима им неће донети промене које прижељкују.