Грчка је подигла 40 километара дуг зид са оградом и надзором на граници са Турском због могућности доласка избеглица из Авганистана.
„Не можемо пасивно чекати потенцијални долазак“, рекао је министар за цивилну заштиту Михалис Крисохоидис и додао да ће границе Грчке остати „неповредиве“.
Његов коментар је уследио након што је Турска позвала земље Европске уније да преузму одговорност за избеглице из Авганистана, јавља ББЦ.
У телефонском разговору са грчким премијером Киријакосом Мицотакисом, председник Турске Реџеп Тајип Ердоган је рекао да пораст у доласцима људи из Авганистана може да представља „озбиљан изазов за све“.
Грчка, која је једна од првих земаља ЕУ у које избеглице улазе из Турске, објавила је да би могла да врати назад све Авганистанце који илегално уђу у земљу. Грчка је 2012. подигла и 10,5 км дуг зид на граници са Турском који је требало да заустави улазак миграната из те земље.
Копнена граница између Грчке и Турске је дуга више од 200 километара и углавном је одређена речним токовима. Високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Жозеп Борел рекао је 19. августа да европски блок има „моралну дужност“ да спаси што више Авганистанаца који су раније радили у канцеларијама ЕУ, али да неће бити могуће извући све те људе.
Према извештајима НАТО-а, више од 18.000 људи је одлетело од када су милитанти заузели главни град Кабул 15. августа.
Хиљаде људи и даље се налазе на аеродрому, где су наоружани припадници талибана апеловали на оне без путних исправа да се врате куćи. Централна власт у Кабулу потписала је 15. августа капитулацију и мирно предала власт представницима талибана, а председник је напустио државу. Талибани су потом објавили да су преузели контролу над земљом, којом су владали од 1996. до 2001, преноси РСЕ.
Н1