Свет

Грчка се “окреће” истоку и Кини

Немачки лист Билд пише да је грчки премијер Антонис Самарас учинио много за промену и кредитног рејтинга Грчке као и да се саматра за “спасиоца”, по писању америчког листа Вашингтон пост (Wасхингтон Пост).

Грчка има добру прилику да отвори своју економију према инвестиционим фонодовима из Азије, тачније из Кине, Јапана, али и Русије и да буде мање зависна од ЕУ и САД на путу свог извлачења из рецесије. Ту је и најближа Турска као велики партнер Грчкој у наредним годинама.

Нови новац долази из Кине

“Свет се креће на исток”, кажу стручњаци и инсистирају на томе да  нови новац долази: Кинези желе морске луке, ваздушне луке и железницу у Грчкој. Посета премијера грчке Антониса Самараса Кини је стратешки веома важна јер треба да повеже кинески капитал и технологију са повећаним туристичким присуством кинеских грађана у Грчкој. Такође, план је инвестирање капитала из Кине у изградњу електрана на природни гас које ће производити струју за цели регион југоисточног Медитерана. Стратегија је куповина великих грчких хотела од стране Руса и Кинеза на Халкидикију, Криту, Јонским острвима.

План је премијера Самараса да се појача турситичко присуство Кинеза у Грчкој. Сада има око 50.000 годишње кинеских туриста у Грчкој док их је у ЕУ сваке године око 3,2 милиона – у Италији око 380.000 а у Шпанији око 190.000.

Ове године огроман раст

Према грчким конзуларним телима у Кини, бележи се раст од готово 100% одобрених улазака (виза) за одмор у Грчкој у првом тромесечју 2013. у поређењу са истим раздобљем 2012. Тренутно у Кини раде два центра за грчке визе, у Пекингу и Шангају. На основу података о доласцима 2010, посетилаца  из Кине у Грчкој је било 13.620, у 2011. повећано је на 15.838 а у 2012. забележен је пад од 23%, на 12.203. Но, с обзиром да су многи Кинези дошли до Грчке кроз друге земље чланице Шенгена, укупан број процењује се на око 40.000-50.000, са трошковима од око 800 евера по кинеском посетиоцу у Грчкој.

Популарна места за Кинезе у Грчкој су Атина, Санторини, Миконос, Метеори, Делфи. Предуслови су пре свега, познавање кинеског језика код туристичких структура у Грчкој и специјализоване услуге кинеске кухиње као што су чај или топла вода за пиће.

У Европи, већина посета из Кине (70%) су “традиционалнае” – путовање у групама. Преосталих 30% се састоји од остале три категорије. Једна од њих је нови кинески виши друштвени слој који је под утицајем западног начина живота. Такође, они који траже искуство – путују  сами или са члановима породице.

 

Балкан Магазин

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!