Немачки лист Билд пише да је грчки премијер Антонис Самарас учинио много за промену и кредитног рејтинга Грчке као и да се саматра за “спасиоца”, по писању америчког листа Вашингтон пост (Wасхингтон Пост).
Грчка има добру прилику да отвори своју економију према инвестиционим фонодовима из Азије, тачније из Кине, Јапана, али и Русије и да буде мање зависна од ЕУ и САД на путу свог извлачења из рецесије. Ту је и најближа Турска као велики партнер Грчкој у наредним годинама.
Нови новац долази из Кине
“Свет се креће на исток”, кажу стручњаци и инсистирају на томе да нови новац долази: Кинези желе морске луке, ваздушне луке и железницу у Грчкој. Посета премијера грчке Антониса Самараса Кини је стратешки веома важна јер треба да повеже кинески капитал и технологију са повећаним туристичким присуством кинеских грађана у Грчкој. Такође, план је инвестирање капитала из Кине у изградњу електрана на природни гас које ће производити струју за цели регион југоисточног Медитерана. Стратегија је куповина великих грчких хотела од стране Руса и Кинеза на Халкидикију, Криту, Јонским острвима.
План је премијера Самараса да се појача турситичко присуство Кинеза у Грчкој. Сада има око 50.000 годишње кинеских туриста у Грчкој док их је у ЕУ сваке године око 3,2 милиона – у Италији око 380.000 а у Шпанији око 190.000.
Ове године огроман раст
Према грчким конзуларним телима у Кини, бележи се раст од готово 100% одобрених улазака (виза) за одмор у Грчкој у првом тромесечју 2013. у поређењу са истим раздобљем 2012. Тренутно у Кини раде два центра за грчке визе, у Пекингу и Шангају. На основу података о доласцима 2010, посетилаца из Кине у Грчкој је било 13.620, у 2011. повећано је на 15.838 а у 2012. забележен је пад од 23%, на 12.203. Но, с обзиром да су многи Кинези дошли до Грчке кроз друге земље чланице Шенгена, укупан број процењује се на око 40.000-50.000, са трошковима од око 800 евера по кинеском посетиоцу у Грчкој.
Популарна места за Кинезе у Грчкој су Атина, Санторини, Миконос, Метеори, Делфи. Предуслови су пре свега, познавање кинеског језика код туристичких структура у Грчкој и специјализоване услуге кинеске кухиње као што су чај или топла вода за пиће.
У Европи, већина посета из Кине (70%) су “традиционалнае” – путовање у групама. Преосталих 30% се састоји од остале три категорије. Једна од њих је нови кинески виши друштвени слој који је под утицајем западног начина живота. Такође, они који траже искуство – путују сами или са члановима породице.
Балкан Магазин