Европа

Грчка се решава ММФ-а

Грчкој не треба нови кредит и неће тражити нови план помоћи са кредиторима из ЕУ и Међународног монетарног фонда (ММФ), изјавио је у недељу грчки премијер Антонис Самарас.

Грчкој су до сада била одобрена два међународна програма зајма у укупном износу од 240 милијарди евра како би избјегла стечај, а заузврат је морала да уведе драстичне мере штедње које су тешко погодиле њене грађане.

„Други кредит истиче крајем децембра и од почетка наредне године Грчка ће моћи да покрије не само своја дуговања већ и камате на дуг“, рекао је премијер у интервјуу за дневник „Прото тема“.

Он је додао да након исплате другог пакета помоћи Грчка више неће имати потребу за новим кредитима.

„По окончању програма помоћи међународни кредитори – ЕУ, ММФ, Светска банка напустиће Грчку као што је био случај са Ирском и Португалијом. Желимо да се држава врати у нормалу“, рекао је Самарас.

Међутим, повериоце и даље забрињава велики јавни дуг који је са 127 одсто бруто националног дохотка у 2009. години порастао на око 176 одсто на крају 2013. године, што износи 318 милијарди евра.

Поједини стручњаци страхују да држава још није у стању да одговори на финансијске потребе и да ће бити присиљена да тражи нову међународну позајмицу.

 

Срна

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Европски закон који брани крштење деце изазвао оштру реакцију Светог Синода Бугарске цркве

    Нови Закон о детету, који забрањује родитељима да воде децу на крштења, венчања, литургије, литије и друге црквене делатности, узнемирио је Свети Синод Бугарске православне цркве.
    Свети Синод БПЦ чине свих 15 епархијских епископа

    Глоба до 5000 лева прети родитељима који воде децу у цркву. То предвиђа пројект Закона о детету, који је подигао на ноге Свети Синод.

    У чл. 23, ал. 3, се наводи, да „свако дете има право на заштиту против увлачења у политичке, религиозне и синдикалне делатности“. Нарушења се кажњавају глобом од 2000 до 4000 лева, а за поновљени прекршај – од 4000 до 5000 лева.

    По владикама, то означава, да свако, ко жели да крсти дете у Цркви, потпада под удар закона.

    „Забрана за учешће у „религиозним делатностима“ представља правно полагање апсолутно неоснованих препрека пред религиозно васпитавање и образовање у дому, храму, вртићу и школи, пред практиковањем религије од стране деце у породичној и друштвеној средини. Јер шта су, ако не форме религиозне делатности, Свете Тајне Цркве (нпр. Св. Крштење, Св. Исповест, Св. Причешће), молитва, упознавање са читањем библијских текстова, богослужење у храму, занимања у црквеној школи, летњи кампови у православним манастирима, литијно хођење, празнични хришћански концерти и друго?“, питају синодални старци у свом званичном ставу.

    У њему владике изражавају забринутост, да документ даје недопустиво много права деци и никакве дужности, док се родитељи постављају у потпуности у потчињености својем породу и, као резултат свега, на њих немају никаква права. Синодални старци (у БПЦ Синод чине сви епархијски архијереји) су незадовољни, такође, јер ће увођењечасова о репродуктивном здрављу и планирању породице срушити границу узраста, у којем се почињу полни односи.

    «Због ког разлога у пројект закону нема нити један члан, који уређује дужности детета? Да ли је нужно – да би се показало, да се пројављује брига за децу Бугарске – да се стварају услови за озакоњење њиховог претварања у безобзирне личности, које ће живети и расти у сазнању, да су једини носиоци права у дому, а одатле и у школи, до толиког степена, да могу да злоупотребљавају та права и да увлаче своје родитеље/учитеље у судске саморасправе?», пита Свети Синод.

    За време патријарха Максима, сада 98-годишњег поглавара, БПЦ је доживљавала велике изазове и искушења. У последње време ова помесна црква се одликује све већим неслагањем са курсем којим иде политичка елита у Бугарској. Медији су све чешће непријатељски расположени према ставовима Цркве. Архијереји се много отвореније него у Србији супротстављају разним девијацијама у друштвеном животу.

    Владике су узнемирени и зато што закон поставља родитеље у потчињени положај у односу на државу у вези односа према деци. «Држава не може да буде бољи родитељ детету од правих његових родитеља», сматрају они. И подвлаче, да због изолираних примера родитеља, који се не брину добро о својој деци, не треба да се лише родитељских права остали.

    Текст става је прихваћен од пуног састава Светог Синода.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!