Хелм

Грчка социјална драма

Последица високе незапослености  је и пада друштвеног стандарда за око 30-40 или 50 одсто у зависности од социјалних и друштвених категорија грчког друштва. Према истраживању ИНЕ – ГСЕЕ, од десет незапослених шест је спремно да ради било какав посао за надокнаду од послодавца.

Процена је да је број незапослених којима је реално неопходан посао – око 37%. Подаци националног завода показују да ће бити потребно најмање 20 година како би се створило милион радних места и смањила стопа незапослености испод 10%.

Пропадање платежне моћи Грка

Подаци говоре да само 12% незапослених примају нешто од  завода за запошљавање. Остатак се углавном издржава од зараде из претходног периода – 24,6%, или се окрећу помоћи од пријатеља и познаника  – 9,3%.

Међу испитаницима 45,4% кажу да имају малу или никакву финансијску подршку од државе или породице. Управо због тога јачају песимизам и депресија као и социјални и здравствени проблеми међу Грцима. Ни овогодишња, успешна туристичка сезона, са значајним повећањем прихода у односу на 2012.  није довољно снажна да покрене социјални и економски „точак“. По проценама ИНЕ-ГСЕЕ, у 2014. години куповна моћ плата запослених, у односу на раздобље  2010-2013. пала би за 37,2%.

Према овом извештају, у 2014. изгубило би се готово 50% од куповне снаге коју је просечан грађанин Грчке имао 2009. године.

Криза медија  у Грчкој

Последњих пет година битно је утицало на гашење значајног броја новина, РТВ станица и сељење информисања и оглашавања на Интерент стране. Криза се врло брзо показала у обиму и динамици оглашавања у медијима и порасту на глобалној мрежи. Од 2008, када је друштвена криза почела показивати ​​своје зубе, до данас приходи од оглашавања у Грчкој у новинама и на РТВ пало је за 70%! Приходи од продаје, пали су за 40%. На тај начин дошло је до угрожавања функционисања многих медија, посебно новина и ТВ станица које су много изгубиле смањењем прихода од оглашавања. То је довело до гашења медија, отпуштања новинара и смањења јавног серивса у Грчкој као вида демократске јавности. Зато је дошло до системског гашења ЕРТ  (државне ТВ) и њене транзиције која подразумева продају имовине, отпуштање запослених и пребацивање на Интернет стране и веб ТВ.

 

Никос Арванитес, Атина

Балкан Магазин

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!