Став

Грчка, В.Британија, Шпанија, Италија… а за њима и остали

Убедљива победа   коалиције радикалне левице СИРИЗА  на ванредним парламентарним изборима у Грчкој довела је до принципијелно нове ситуације не само у Грчкој, већ и у читавој Европској унији. Први пут у историји ЕУ на власт у држави-чланици ЕУ  долазе евУроскептици. Према томе, Брисел више неће моћи да Европском унијом и евро-зоном управља онако, како је то чинио до сада.

Судећи према последњим подацима, коалиција СИРИЗА  за мало, па да  успе да обезбеди потпуну већину у парламенту. Од неопходног 151 мандата она је добила 129. Међутим, то није ништа страшно. СИРИЗА се одмах договорила о формирању коалиције са партијом „Независни Грци“ која у односу на ЕУ има сличне позиције и која је добила око 5% гласова.[1] Председник Русије Владимир Путин је Алексису Ципрасу, лидеру СИРИЗЕ, већ честитао победу. Како саопштава руководилац прес-службе    руског Председника, председник Путин је  изразио „сигурност да ће Русија и Грчка наставити да јачају традиционално конструктивну сарадњу у свим областима, као и да ће ефикасно заједно да делују при решавању актуелних европских и светских проблема“[2].

А за Европску унију, што се тиче Грчке, настаје сложено време. Руководству ЕУ није важна обојеност нове коалиције, већ испуњавање грчких до сада стечених обавеза – конкретно – опслуживање кредита у укупном износу од 240 милијарди евра. А ту перспективе за Брисел не изгледају баш сјајно. Алексис Ципрас је већ изјавио да захтева хитно отписивање бар половине спољног дуга Грчке. А то је цифра од 318 милијарди евра – што је више од кредитног пакета Европске комисије, Европске централне банке и ММФ-а. Осим тога, Ципрас је својим земљацима обећао да ће одбацити мере буџетске економије, да ће повећати минималне  плате и пензије  најсиромашнијих суграђана. „Грчка је оставила иза себе оштру штедњу, страх, пет година лишавања. Идемо напред са надом и стабилношћу – после победе на изборима изјавио је лидер коалиције СИРИЗА и ватрени обожавалац Че Геваре[3].

И мада такве изјаве за сада треба схватати  пре као данак предизборној реторици и „декларацију о намерама“ – Европска унија ће сада имати посла са другачијом Грчком и са другачијом ситуацијом у земљи.Британски премијер Дејвид Кемерон се први међу европским вођама огласио о резултатима грчких избора и изјавио  да ће победа коалиције СИРИЗА донети „јачање  економске несигурности   читаве Европе“.

Његов земљак Кевин Хјуит, европски посматрач радио-корпорације BBCсе изразио још жешће. Он сматра да победа коалиције СИРИЗА може да постане „повратни моменат“ у односима Грчке и Европске уније. Већина Грка је „одбацила“  политику решавања кризе еврозоне која долази од Брисела и Берлина – подвлачи он[4].

Курс евра је, по саопштењима која стижу из Грчке, већ обновио минимум у односу на долар, ако се посматра од далеког септембра 2003.године  и наставља да пада у правцу „паритета“ (један евро за један долар). Према подацима из Брисела претња важи и за реализацију антикризних мера не само у Грчкој, већ и у „проблематичним земљама“  еврозоне. Победа коалиције СИРИЗА  може да сигнализира  и да становништво престане да пружа подршку највећим политичким партијама и почне да прелази на страну економског популизма. А то, опет, може да доведе да активнијег политичког притиска ради преиспитивања мера буџетске политике и у Шпанији и у Италији“ – тврди Чан Вејлијан, аналитичар Mizuho Bank из Токија[5].

Конкретно, у Шпанији ће парламентарни избори бити одржани у децембру, и тамо великом брзином јача популарност тамошњег аналога грчке СИРИЗЕ – партије радикалних левичара „Подемос“ („Шпанска политичка партија“) која је формирана тек 2014.године. Подаци који су објављени у новембру 2014. у шпанским новинама „Ел Паис“ показују да је за „Подемос“ већ спремно да гласа 22,2% испитаника, док би за социјалисте гласало 13,1%, а за Народну партију, на власти, – 10,4%. Генерални секретар „Подемоса“ Пабло Иглесиас је на митингу у Валенцији изјавио да уколико победе његови грчки истомишљеници; „Јавља се нада, и страх се губи. СИРИЗА, Подемос – ми ћемо  победити!“[6] И уколико дође до „домино-ефекта“, започетог у Грчкој, и он прекрије и остале земље ЕУ – може да се деси да ЕУ неће издржати ни финансијски, ни политички.

У вези с тим је посебно интересантно узајамно деловање које се већ назире, а које би дошло од заједничких антибриселских парола нових грчких власти и водеће коалиције из Италије. Италијански министар за послове ЕУ Сандро Гози је убеђен да ће се „после оваквог гласања код нас појавити нове могућности – како би у Европи дошло до промена, а у циљу обезбеђења економског раста, инвестиција и борбе са незапосленошћу“[7]. А   министар иностраних послова Италије Паоло Ђентилони је изразио мишљење да „резултат грчких избора, под условом да га и Грчка и Европска унија   паметно искористе преко дијалога,   одговара тежњама Италије да промене европску економску политику према већој еластичности“. „У питањима промене европске бирократије и инвестиција Ренци и Ципрас могу да пронађу заједничке додирне тачке и да поведу дијалог“ – сматра Ђентилони, имајући у виду садашњег италијанског премијера и његовог новог грчког колегу[8].

Развој ситуације у Грчкој ће без сваке сумње да утиче и на друштвено-политичку ситуацију у Великој Британији,  уочи општих избора,  заказаних у тој земљи за 7. мај. Пошто су обећали да ће  спровести референдум о месту њихове земље у Европској унији  конзервативци, према већини анкета, сигурно заобилазе своје главне супарнике – лабуристе.   По  питању  референдума  њима треба да помогне Партија независности Велике Британије коју води Најџел Фараџ, која је већ сада дошла до 25 – 30% гласова,  што ће јој   омогућити да   у парламенту буде  трећа по бројности фракција.

А то још није граница. На изборима за Европарламент у мају 2014. Партија независности је прескочила све своје британске конкуренте тако што је добила 27,49%. О реалном данашњем нивоу подршке Најџела Фараџа и његових истомишљеника сведоче и резултати допунских избора посланика парламента из северозападног енглеског рејона Хејвуд-Мидлтон који су одржани 9.10.2014. Лабуристички кандидат је успео да победи свог конкурента из Партије независности  тек после пребројавања гласова: 40,9% према 38,7%. Истовремено је кандидат конзервативаца добио само 12,3% гласова[9].

Уочи нових успеха Партије независности британски масмедији  не жале јаке епитете. Најдаље је отишао посматрач новина „Гардијен“ Вил Хатон  који је изјавио да Најџел Фараџ и десно крило конзервативаца представљају само „политички еквивалент ебола-вируса који прети нашем економском и социјалном здрављу“[10].

Треба да се подвуче још један врло битан моменат. До тријумфа евроскептика у Грчкој  је дошло неколико дана пошто је Европска централна банка  објавила свој најамбициознији антикризни програм  који се заснива на откупу државних и приватних дужничких папира, који је већ назван „европски аналог америчког програма „квантитативног попуштања“. Тај програм ће  стартовати  у марту, важиће 18 месеци и предвиђа издвајање 60 милијарди евра  месечно[11]. Развој ситуације у Грчкој ће постати прва  и врло важна провера  наведеног програма и његових иницијатора у тој земљи у тој земљи.

 



Примедбе:

[1] AFP 260626 GMT JAN 15

[3] РИА НОВОСТИ 26/01/15 12:09 26.01.2015 12:10

[5] AP260652 GMTJan15

[6] El País, 02.11.2014

[7] AFP 260626 GMT JAN 15

[8] ТАСС 26.01.2015 12:33

[11] AP 221652 GMT Jan 15

 

Петар Искандеров, Фонд Стратешке Културе

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Postupak Grčke, kao i svake države koja drži do svoga integriteta je za svaku pohvalu, ako su njeni političari odlučili da NE budu čamci u američkoj reci, koja ih posle iskorišćavanja odnese zato što bivaju pušteni niz vodu…

  2. Postupak Grčke, kao i svake države koja drži do svoga integriteta je za svaku pohvalu, ako su njeni političari odlučili da NE budu čamci u američkoj reci, koja ih posle iskorišćavanja odnese zato što bivaju pušteni niz vodu…

    1. Zapad je parazitska apsolutna vladavina!!! Srbska vlada treba da gleda interese srbskog naroda a ne da pune sopstvene dzepove i prodaju Srbe za saku dolara. To su gnjide kojih moramo da se otarasimo podhitno. Svaka cast Grci!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!