ЛЕВИЧАРСКА влада Алексиса Ципраса у Атини, која је ступила на власт у фебруару, још носи епитет нове, а већ је изгубила подршку већине Грка. Незадовољни су радом представника странке Сириза, а чак половина становништва на Егеју жели компромис са кредиторима.
Анкета објављена у листу „Прото тема“ – по којој сваки други Грк жели да Ципрасова влада пристане на компромисе, а сваки трећи подржава прекид преговора – није изненадила међународну јавност. Многи западни медији недељама су наслућивали такав исход. Банкрот ове земље и њен излазак из еврозоне већ дуго нису нешто што се категорише као немогуће. Напротив.
– Ситуација је више него драматична – рекао је дипломата из ЕУ и упозорио да Грчка не може да враћа кредите и да није јасно да ли ће моћи у потпуности да исплати пензије и плате.
– Влада Грчке остала је без новца, државни банкрот прети у наредне две седмице – наводи се у тексту немачког таблоида „Билд“. – У Грчкој гори, а нема ни капи воде да се угаси пожар.
Атини понестаје пара, а истовремено, рок да пред кредиторе изађе са реформама (30. април) опасно се приближио. Без тога, Грчка неће добити последњу траншу кредита од 7,2 милијарде евра. На састанку министара финансија еврозоне одржаном током викенда у Риги, изражена је нада да ће критике упућене са тог скупа убрзати процес реформи које Атина треба да спроведе како би добила спасоносна средства из међународног пакета помоћи.
Незадовољству становништва придружиле су се и грчке локалне власти због одлуке централне владе у Атини да новчане резерве државних установа попут националне опере, националне галерије уметности, па чак болница и вртића, искористи за покривање доспелих дуговања. Позивајући се на „изузетно хитне и непредвиђене потребе“ за новчаним средствима, влада је издала декрет којим се захтева трансфер новчаних резерви у централну банку. Процене су да би овакав потез државној каси могао да донесе око 2,5 милијарди евра.
АТИНА УБРЗАНО ОСТАЈЕ БЕЗ ПАРА
На ванредном састанку у Атини, револтирани градоначелници грчких градова недавно су позвали и на извођење левичарске владе пред суд. Присилно одузимање новца државним установама потез је незабележен у историји ове земље. Он је и последњи показатељ да званична Атина убрзано остаје без пара у тренутку преговора о економским реформама са међународним кредиторима, оцењују аналитичари.
Новости