Роботи ће највероватније променити карактер ратовања, али ће „доношење ратних одлука ипак остати у надлежности човека
Засади корисних биљака и сточна стада могу бити уништени, а људи лишени способности за рад или једноставно убијени
Самоидентификација људи биће везана за пораст миграција и неће се одређивати по националној основи, колико по повезаности у виртуелне заједнице
НАЈВЕЋЕ транснационалне компаније могу да започну формирање суперсавремених и супермоћних снага безбедности које ће више подсећати на праве армије.
Криминалци и терористи добијају приступ јефтиним дроновима и космичким сателитима.
Током еколошких ратова биће створене нове врсте инсеката које ће људима преносити смртоносне болести.
Ово су само неке од од најмрачнијих прогноза које је у своју студијз унео аналитички центар британског министарства одбране, а објавио The Guardian.
Студија носи назив – „Глобалне стратешке тенденције — 2045”, а у њој се износе потенцијалне опасности по глобалну безбедност које очекују човечанство до средине овог века.
Извештај садржи упозорења поводом предстојећих климатских промена, проширења градова, повећања притиска на природне ресурсе, посебно воду.
„Извештај нуди слику света према којој се ауторитет држава смањује, док улога моћних приватних транснациоалних компанија расте. Истовремено национална припадност и повезаност знатно слабе због пораста миграција” – открио је утицајни британски лист.
Један од аутора студије – контраадмирал Џон Кингвел (John Kingwell) – изјавио је да она не тежи да предвиђа будућност и не одражава званичну политику владе. Међутим, он уверава да се сва предсказања темеље на истини јер су сачињена на основу минуциозне анализе постојећих тенденција.
„Обзиром да доступ технологијама расте, суочавамо се са новим ризицима и новим претњама безбедности како код нас у земљи, тако и у иностранству. Посебно, на Западу, где индивидуализам и осећај отуђености од институција власти бацају изазов традиционалном систему” – рекао је адмирал.
У студији се каже да до 2045. године:
Становништво у свету може достићи 10,4 милијарде људи у поређењу са садашњих 7,2 милијарде.
Више од 70 одсто становништва вероватно ће живети у градовима.
3,9 милијарди људи, вероватно ће, да пати због недостатка воде.
Саобраћајна средства без возача могу бити у широкој употреби.
Пораст броја „беспилотних” машина лишиће људе радних места што ће довести до масовне незапослености и социјалних нереда.
Роботи ће највероватније променити карактер ратовања, али ће „доношење ратних одлука ипак остати у надлежности човека из етичких разлога, у крајњој линије, бар у западним земљама”.
Самоидентификација људи везана за пораст миграција неће се одређивати по националној основи, колико по њиховој повезаности у виртуелне заједнице.
Кина ће по војним расходима, највероватније достићи САД, док се Русија неће поредити са Кином, САД и Индијом.
Тероризам као унутрашња претња највероватније ће остати у земљама Блиског Истока и Северне Африке, док ће јачање алтернативних валута олакшати криминалцима и терористичким групама да пребацују новац из државе у државу. Штавише, притисак глобализације отежаће одређеним земљама да дејствују унилатерално.
То ће умногоме смањити број међудржавних сукоба, истиче се у извештају.
Наоружање будућности највероватније ће укључивати ласере који ће дејствовати на великим удаљеностима и бити у стању да генеришу електромагнетне зраке или снопове радијације што ће уништавати технику и инфраструктуру и изазивати нелеталне (несмртоносне) повреде код људи, набраја британски лист.
Извештај предсказује појаву нових начина вођења еколошких ратова. Например, селективно уништење људи у зависности од структуре њиховог ДНК.
„У стању смо да видимо компликовано еколошко оружје које је у стању да шири болести помоћу инсеката или хибридних инсеката-машина. Засади корисних биљака и сточна стада могу бити уништени, а људи лишени способности за рад или једноставно убијени” – цитира The Guardian мрачну прогнозу војних експерата своје земље.
Факти