Београд — Многе фирме у Србији спојиле су новогодишње и божићне празнике, а према рачуници послодаваца, један нерадни дан привреду Србије кошта чак 16,2 милиона евра.
Многе фирме тако неће радити осам узастопних дана, због чега ће српска привреда на самом старту године убележити губитак од минимум 129,6 милиона евра, кажу за Телеграф.рс у Унији послодаваца Србије.
Према рачуници послодаваца, један нерадни дан привреду Србије “кошта” чак 16,2 милиона евра. Овом цифром обухваћене су, поред фирми које тренутно не раде, и оне које раде, али им је учинак слаб.
„У првим данима нове године незамисливо је да било која фирма у земљи може да прикупи неопходна документа од државе, чија је администрација, нарочито у том периоду, веома успорена. Ако се зна да нерад целокупне домаће привреде на дневном нивоу износи 16,2 милиона евра, укупан цех пландовања од осам дана је 129,6 милиона евра“, наводи Драгољуб Рајић, портпарол Уније послодаваца Србије. Према његовом мишљењу, различити разлози су опредељивали предузећа да не раде.
„Појединим фирмама се једноставно више исплати да угасе машине на неколико дана, него да греју хале и пале постројења на дан-два“, додаје Рајић.
Потпредседник Асоцијације малих и средњих предузећа Милан Кнежевић сматра да српска привреда мора што више да ради током празника.
„Није добро што су предузећа одлучила да спајају празнике, али то је заправо права слика Србије. Више потрошимо на музику за време новогодишњих празника, него на културу током целе године“, сликовито каже Кнежевић за Телеграф.рс.
Он упозорава да статистика сваке године бележи пад производње од 20 одсто у јануару, у односу на остале месеце, што по свему судећи није довољна опомена привреди и држави да мора више да се ради.
У Министарству финансија истичу да немају тачне процене колико привреда губи због спајања празника.
„Чињеница је да се изгубљени радни дан тешко може надокнадити, а то привредници најбоље знају, у доба кризе не радити је луксуз“, кажу у овом министарству за Телеграф.рс.
Телеграф