БАЊАЛУКА – Расправа о БиХ која се тиче мисије мировних снага Европске уније – ЕУФОР, изазвала је тензије у Савету безбедности Уједињених нација. Русија је једина одбила да продужи мандат европске војне мисије у БиХ, али гласовима осталих чланица ЕУФОР остаје у земљи још годину дана. Савет безбедности УН поздравио је и одлуку НАТО да одржи присуство у БиХ у виду војног штаба.
Став Русије је да се овим потезом БиХ гура убрзано у НАТО и ЕУ, а представник ове земље у СБ УН Виталиј Чуркин био је уздржан током гласања. Он је рекао да је ЕУФОР, који се у БиХ налази више од 10 година, играо значајну улогу у БиХ након рата, али данас „ми смо против међународног присуства у области безбедности које би се могло посматрати као инструмент за убрзање интеграције те земље у ЕУ и НАТО“.
Међутим, представници САД, Француске и Велике Британије сматрају да је присуство европских војних снага и даље неопходно у БиХ, иако је рат завршен пре 19 година.
Француски дипломата Филип Берто рекао је како се Русија претходних година није противила снагама ЕУ у региону, напомињући да је такав корак Москве опасан и само изазива нове тензије.
– Русија уноси лошу атмосферу из Украјине у једно сасвим другачије питање. То је опасна игра – сматра он.
А британски дипломата Мајкл Тејтам сматра да Русија не жели да БиХ напредује према ЕУ и НАТО.
ОХР И РАДИКАЛНИ ИСЛАМ
У СБ УН стигао је и извештај РС у којем је наведено да је останак ОХР у БиХ деструктиван. Руски представник Виталиј Чуркин подржао је став РС. Русија се такође залаже за гашење ОХР. – Уместо стандардне критика вођства РС, пажња је требало да се обрати на претњу од радикалног ислама – сматра Чуркин.
– Опструктивна позиција Русије у УН показује презир подршци БиХ у смеру према евроатлантским интеграцијама – каже Тејтам. Амерички медији сматрају како гласање о продужењу мисије мировних снага ЕУ јасно показује тензије између Русије и Запада током последњих месеци.
Члан Заједничке комисије за одбрану и безбедност парламента БиХ Борислав Бојић каже, за „Новости“, да је сукоб Русије и Запада видљив и у расправама у УН о БиХ.
– Очигледно је да је реч о сукобу два потпуно различита погледа на ситуацију у БиХ. Једни сматрају да БиХ не треба приморавати да по сваку цену уђе у НАТО, док други то питање сматрају најважнијим. Нажалост, БиХ на то не може да утиче, јер се као мала земља не пита ни о чему када је реч о геополитичким кретањима – казао је Бојић. – Интереси великих сила се ломе преко БиХ, која се неће ни питати када се буде одлучивало о њеној судбини у даљим евроатлантским интеграцијама.
ИНЦКО О СИТУАЦИЈИ У БиХ
Чланице СБ УН високи представник Валентин Инцко информисао је и о политичко-економској ситуацији у БиХ. Инцко је казао да је БиХ у силазној путањи од 2006. Узроци проблема су, навео је, опструкција „Дејтона“ и недемократска реторика политичара, те тешка економска ситуација. Инцко је у СБ УН осудио „позиве на референдум о отцепљењу који долазе од неких политичара“.
– Такве речи су само губљење времена, јер Дејтонски споразум не дозвољава ентитетима да се отцепе – навео је Инцко.
Dobro su rusi i rekli a koja je stvarna misija ove nacisticke organizacije a bosna nikada nece uci u nato osim ako i nju ne podijele kao i cijelu Jugoslaviju
ameriocki lopovi,hijene krvolocne,samo osudjuju druge za ono sto oni sami misle i rade
Јеби БиХ.Р.С.никада неће са ђаволом тикве садити.Живела Србија