У 2014. години, сајбер криминалци су покренули серију најопаснијих напада забележених у историји. У извештају о безбедносним претњама на интернету компаније „Симантек“ се примећује значајна промена у понашању сајбер криминалаца, откривајући да хакери сада месецима планирају пре него што изведу велике упаде – уместо извршавања брзих удара са мањим наградама.
– Један мегаупад вреди као 50 мањих напада – објашњава Кевин Хејли, директор Symantec Security Response. – Док ниво софистицираности наставља да расте међу нападачима, оно што је изненађујуће је њихова решеност да буду много стрпљивији, чекајући да нападну док плен не буде већи и бољи.
Током 2013. се десило повећање од 62 одсто неовлашћених упада у базе података у односу на прошлу годину, што је резултирало откривањем више од 552 милиона идентитета – доказујући да сајбер криминал остаје стварна и штетна претња како потрошачима појединачно, тако и привреди.
– Ако потрошачи изгубе поверење у компанију због тога што је лоше управљала подацима и питањима приватности, они ће врло лако преселити своје пословање на неко друго место – наводи Хејли.
Величина и обим упада су експлодирали, доводећи поверење и репутацију пословања у ризик и значајно изложили опасности личне податке клијената – од бројева кредитних картица, здравствених картона до лозинки и детаља банковних рачуна.
Циљани напади су порасли за 91 одсто и трајали су у просеку три пута дуже него лане. Секретарице и они који раде у односима са јавношћу су били две најчешће циљане професије – сајбер криминалци их користе као успутну станицу ка више профилисаним метама, као што су познате личности или пословни руководиоци.
Да би се заштитили од напада, фирмама се саветује да образују запослене, али и да појачају безбедносну инфраструктуру и превенцијом од губитака података. Појединци би требало да обрате пажњу на лозинке, које су кључне, да прегледају банкарске и изводе кредитних картица за случај неправилности, да буду опрезни када отварају нежељену или неочекивану пошту и у случају понуда добијених преко интернета које изгледају сувише добро да би биле истините – јер обично то нису.
Новости