Београд — Повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић изјавио је да у области надзора електронских комуникација влада хаос и да не постоји систем.
“Нисмо у стању на поуздан начин да одговоримо ни на једно питање, попут оног ко колико дуго врши надзор електронских комуникација, не говорим само о шефу државе и потпредседнику Владе, али је могуће да се то догађа десетинама хиљада грађана, без обзира да ли су на некој функцији или су обични грађани”, рекао је Шабић.
На скупу “Правни мониторинг медијске сцене у Србији” у Медија центру, Шабић је навео да новинари у 95 одсто случајева са изворима комуницирају електронским путем, мобилним телефонима или мејловима и да зато не остаје ништа од тајности извора, јер је после пет минута могуће утврдити идентитет извора.
Повереник је позвао медије и грађане да подрже 14 мера које су он и омбудсман Саша Јанковић предложили, јер је то и у њиховом интересу.
Шабић је навео и да је недопустиво да полиција тера новинаре да им одаје изворе, јер неће или не сме да истражи ко је одао тајну, као у случају писања Националног грађанског листа о лошој припремљености одбране или у случају када је лист Борба објавио податке у случају Миладина Ковачевића.
Адвокатица Круна Савовић рекла је да се медијска удружења противе оснивању регионалних јавних сервиса, јер је то супротно полазиштима Медијске стратегије и јер би било доведено у питање објективно информисање због извесног утицаја власти на уређивачку политику, док би се остали локални електронски медији угасили зато што нема тржишта.
“Потребно је унапредити функције Радио-телевизије Србије и Радио-телевизије Војводине, које би програмском променом обезбедиле локално обавештавање грађана”, рекла је Круна Савовић.
Истакла је да је оснивање регионалних јавних сервиса непотребно и зато што би то био само бизнис модел на основу којег би неки локални медији променили статус.
“Неопходна је и доследна примена контроле државне помоћи и утврђивање јасне контроле субвенција да држава не би неким медијима обезбеђивала повољнији положај”, рекла је Круна Савовић.
Она је навела да је најспорнији предвиђени механизам установљавања јавних сервиса, јер би био налик оном на који су установљени РТС и РТВ, за које су карактеристични ниска наплата претплате, проблеми управљачке независности, велики број запослених и ниска продуктивност.
Адвокат Слободан Кремењак рекао је да је неопходно успоставити ред на тржишту кабловских дистрибутера и иста правила за све играче.
“Кабловски дистрибутер СББ има 53 одсто тржишта, а укупно осам оператера контролише готово 90 одсто тржишта”, рекао је Кремењак.
Кремењак је навео и да страни медији кабловским дистрибутерима наплаћују своје програме, док истовремено домаћи медији плаћају дистрибуцију својих програма, што је, како је истакао, потпуно супротан приступ за исти производ.
Председник Асоцијације независних електронских медија (АНЕМ) Саша Мирковић рекао је да челни људи кабловских дистрибутера постају све моћнији, јер одлучују о томе ко ће добити место у кабловском систему, и казао да је недавно Пинк 2 добио високо место у кабловској дистрибуцији на месту телевизије Авала, само дан после гашења Авале.
На данашњем скупу представљена је АНЕМ-ова публикација “Правни мониторинг медијске сцене у Србији”.
БЕТА