АКО наши суседи подигну зидове и затворе се, у Србији би могло да остане „заглављено“ више од 10.000 избеглица, процена је власти. У случају затварања граница, Влада је спремна да активира „план Б“, сазнају „Новости“.
Ако број оних који остану „заробљени“ код нас без новца, папира и могућности да наставе даље премаши бројку од 3.000, отвараће се додатни центри.
Да је ситуација драматична упозорио је и УНХЦР, који је скренуо пажњу „на нагомилавање избеглица и миграната у Србији услед пооштравања граничних контрола и затварања граница у суседним државама“. Истичући да скоро 4.000 свакодневно улази у Грчку и наставља ка северу, представник УНХЦР-а Адријан Едвардс каже да је криза у порасту и да се пребацује из једне државе у другу. Додао је и да строже граничне контроле, које је прво увела Мађарска, а потом и Хрватска, прете стварању уског грла у Србији „која није земља са јаким азилантским системом“.
О новонасталој ситуацији расправљаће данас и Влада Србије, као и Биро за координацију служби безбедности. Ово је била тема састанка и српског и мађарског шефа дипломатије Ивице Дачића и Петера Сијарта, као и министра полиције Небојше Стефановића. Званичник из Будимпеште рекао је да су спремни да поново отворе ауто-пут на Хоргошу, ако српска полиција може да спречи нови притисак миграната.
– На састанак европских лидера, 23. септембра, требало би да буду позвани и премијер Србије и шефови других земаља у окружењу због избегличке кризе – рекао је Дачић, док је Сијарто изразио жаљење због повређених српских новинара.
Мађарски шеф дипломатије је оштро критиковао и Хрватску и њене званичнике јер нису у стању да се носе са новонасталом ситуацијом.
И Хрватска је, по речима премијера Зорана Милановића, прешла на свој „план Б“. Затворила је већину граничних прелаза према Србији, а промет према Словенији је отежан и питање је тренутка када ће бити обустављен. Избеглице лутају од Белог Манастира до Загреба, а у Товарнику постоји страх од заразе, јер су хигијенски услови катастрофални!
– Нећемо избеглице више задржавати. Нећемо их пописивати, нахранићемо их и послати даље – поручио је Милановић непосредно пре него што су аутобуси и возови препуни избеглица кренули према хрватско-мађарској граници.
Мада је један део избеглица примила и проследила у Аустрију, Мађарска је ипак почела градњу техничке граничне препреке на мађарско-хрватској граници, дуге 41 километар. На нови „зид“ је послато 1.100 мађарских војника, а током викенда очекује се још 700. Мађарски министар спољних послова Петер Сијарто оценио је да се 30-35 милиона избеглица креће према Европи:
– ЕУ је занемарила заштиту својих граница и европски лидери плаше се да ствари „назову првим именом“ – казао је.
На негодовања Мађара што им транспортују Сиријце, Милановић каже:
– Ангела Меркел је рекла да се даблинска правила више не примењују. Од данас ћемо почети да примењујемо друге методе, људске, а не оне као у Мађарској. Проблем је дубљи и последица је европске неспособности да реши оно што је требало решити давно, а то је граница Грчке и Турске.
И док Будимпешта тврди да хрватске власти нису са њом у контакту, извори блиски званичном Загребу кажу за „Новости“ да се разговара све време. Милановић се не слаже ни са председницом Колиндом Грабар Китаровић да се војска упути на границе.
Авганистанац Најибул Хабибул већ дуго живи у Загребу и помагао је својим сународницима последња два дана да се снађу:
– Био сам ноћас са њима у аутобусу који их је превозио у Загреб и свима је једина жеља да се дочепају Немачке. Лутали смо од места до места да их некако склонимо, људи су гладни, уморни, деца болесна. Ужас!
Успркос затвореним границама, број избеглица који су преко кукурузишта стигли у Хрватску премашио је 14.000 и он се из часа у час повећава. Премијер Милановић поручује „то је наш максимум, више не можемо“.
И број придошлица из Македоније у Србију се не смањује. По речима Ивана Мишковића из Комесаријата за избеглице Србије, у Кањижи се јуче задржало тек 35 људи, у центру у Прешеву 400, а у Принциповцу, код Шида, свега неколико породица.
Као нова могућа рута, ако Хрвати и Мађари не попусте, све више се помиње Румунија, али и БиХ. Ипак, и из једне и из друге земље пут води ка Мађарској, односно Хрватској. Радош Ђуровић из Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила сигуран је да избеглице неће одустати, осим ако их временске прилике не успоре:
– Србија, све и кад би хтела, нема начин да заустави миграцију, посебно с обзиром да земље испред нас, Македонија и Грчка, не сарађују. Већина избеглица већ је потрошила новац. Упркос зидовима, долазиће и даље, јер нада умире последња.
Министар безбедности БиХ Драган Мектић поручио је да је та земља спремна да прихвати око 5.000 избеглица које би остале у БиХ без могућности да оду због затварања коридора, и да онда затвори границу. Он је додао да је БиХ спремна да пусти и неограничен број избеглица ако се отвори коридор и она буде само транзитна земља на њиховом путу према Западној Европи.
Из седишта ЕУ упућене су уздржане критике на рачун Хрватске и Мађарске због затварања граничних прелаза и онемогућавања миграната да затраже азил.
– Чување границе не укључује спречавање миграната да затраже азил, што је неотуђиво људско право – рекла је портпаролка Европске комисије Наташа Берто.
У ЕК су забринути због третмана миграната и нових закона којима се илегалан прелазак границе кажњава затвором, због чега су затражили објашњење од мађарске владе.
Европски комесар за проширење Јоханес Хан рекао је да Унија неће оставити балканске земље да се саме боре с избегличком кризом:
– Ви нисте прихватни центар за избеглице, већ сте и сами жртве ове ситуације. Нећемо вас оставити саме.
Маја Коцијанчич, портпарол европске шефице дипломатије Федерике Могерини, изјавила је да ЕК тражи начин да упути ванредну финансијску помоћ Србији за збрињавање избеглица.
На отвореним граничним прелазима – колоне. Затварање граничних прелаза Хоргош и Бачки Виногради направило је ових дана саобраћајни хаос и седам километара дугу колону камиона на Келебији. По врелом асфалту, без воде, возачи су нервозно чекали да пређу границу са Мађарском у просеку око десет сати.
Застоја је било и на путничким терминалима, где се на прелаз чекало око сат времена, док на малим прелазима Бајмок и Ђала није било задржавања.
Са наше стране загушене границе – акт хуманости: Савез српских удружења Севернобачког округа предао је јуче у Суботици министру Александру Вулину званичан допис у којем за смештај избеглица са Блиског истока нуде своје куће и на хиљаде хектара земље у Хрватској.
– С обзиром да окупљамо удружења и људе који су некада и сами били избеглице из Хрватске, стављамо на располагање сву своју расположиву имовину, која тамо зјапи празна, да се користи за смештај миграната – рекао је Саша Граворац, председник УО Савеза српских удружења СБО. – Ако је потребно, спремни смо да предамо и кључеве, да помогнемо тим људима, јер их ми најбоље разумемо.
Министар Вулин захвалио је представницима Савеза на подршци и помоћи:
– Срби имају избегличко искуство. Ови људи су махом протерани из Хрватске пре 20 година и они разумеју колика је то патња и како се ови људи сада осећају – рекао је министар, додајући да је то лице Срба које треба да види цео свет.
КРАЈ ШЕНГЕНА?
ПРЕДСЕДНИК Француске Франсоа Оланд упозорио је да би шенгенска зона могла да се нађе у опасности уколико не буду успостављени регистрациони центри у којима би се раздвојиле избеглице од економских миграната и обезбедила подела тражилаца азила. Француски председник је додао да ће, уколико се не контролишу спољне границе ЕУ, државе бити принуђене да поново успоставе граничне прелазе и то ће бити крај „шенгена“.
ПРЕГЛАСАВАЊЕ
МИНИСТАР иностраних послова Немачке Франк-Валтер Штајнмајер најавио је могућност да земље ЕУ које се противе квотама за расподелу избеглица на све чланице, буду прегласане.
– Не могу Немачка, Аустрија, Шведска и Италија саме да носе терет миграната – рекао је он, и објаснио да земље чланице ЕУ уобичајено одлуке доносе консензусом, али да постоји и инструмент надгласавање већином, која предвиђа да су одлуке за које гласа 55 одсто држава које представљају 65 одсто становништва ЕУ обавезујуће.
ЖРТВЕ
ТЕЛО утопљене четворогодишње сиријске девојчице нађено је јуче на обали Егејског мора на западу Турске, само неколико недеља пошто су свет потресле фотографије сиријског дечака Ајлана Курдија, чије је тело такође вода избацила на плажу у Турској. Беживотно тело девојчице, чији идентитет још није утврђен, пронађено је на плажи у граду Чесме у покрајини Измир, након што је недалеко одатле потонуо чамац који је превозио 15 Сиријаца до грчког острва Хиос.
АУТОБУСИ
СВИ грађани који се из Србије аутобусом запуте за Хрватску, границу ће прећи без проблема, тврде са Београдске аутобуске станице. Већина превозника путује ауто-путем, па границу прелазе у Батровцима и у Бајакову. Аутобуске линије из наше земље ка градовима Хрватске, према речима Драгана Савића, помоћника директора Главне аутобуске станице у Београду, саобраћају без проблема.
Новости