Интервју

Харченко: Покушаји да се Русија избаци из региона и спречи њен утицај у Србији смешни и контрапродуктивни

Притисак Запада на Србију је очигледан, САД и њене савезнице охрабрују „Косово“ да одржавају тензије у региону, изјавио је у интервјуу за РИА Новости, нови амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко.

Како је истакао, ти притисци се без сваке сумње осећају приликом претприступних преговора које Европска унија води са Србијом, док Американци то раде у још јачој форми.
„Не постоје никакви докази да се интереси Београда у било којој мери узимају у обзир приликом проналаска компромисних решења.“
„Запад, а пре свега Вашингтон, подржава искључиво косовске Албанце, њихове војне структуре и потезе по питању стварања војске, који не само што нису у правним оквирима, већ представљају очигледну намеру да се повећају тензије“, нагласио је Харченко.
Боцан-Харченко је такође рекао да се Москва нада да тензије у вези са Косовом неће прерасти у велики конфликт.
„Надам се да ће Европа увидети да се ситуација развија у опасном правцу, ако се ситуација остави по страни она би се могла отргнути контроли што би довело до крупнијих сукоба.“
Руски Амбасадор је казао да се Москва залаже за преговоре по питању Косова на основу договора између Београда и Приштине, али на основу одобрења светске заједнице у оквиру Савета безбедности Уједињених нација.
„Само такав договор може да стави тачку на то питање и да осигура дуготрајно решење проблема и стабилност у региону.“

Покушаји да се Русија избаци са Балкана смешни и контрапродуктивни

Покушаји да се Русија избаци са Балкана и спречи њен утицај у Србији су смешни и контрапродуктивни, рекао је Харченко.

Амбасадор је истакао да је Русија потпуно неосновано оптужена за уплитање у унутрашње послове земаља, мада је сва сарадња Москве са регионом и, пре свега, са Србијом потпуно отворена и транспарентна.

„Ништа није скривено, укључујући аспекте војно-техничке сарадње, хуманитарног, културног, информационог присуства. То се спроводи у међународном правном оквиру. Оптужбе против Русије су смешне“, рекао је дипломата.

„Слично томе, покушаји да се Русија избаци из региона и спречи њен утицај у Србији и другим земљама су апсурдни и контрапродуктивни. То су неки кругови већ изнели у чин званичног задатка западне политике на Балкану“, додао је Боцан-Харченко.

Балканске земље које су се придружиле НАТО-у нису добиле никакве предности

„Балканске земље које су се придружиле НАТО-у нису добиле никакве предности“, рекао је Харченко.

Амбасадор је објаснио да је пре уласка у савез често говорено, на пример, да ће приступање НАТО-у повећати њихову инвестицијску атрактивност и имати специфичан економски ефекат, али се то није догодило. Насупрот томе, нове земље чланице почеле су да сносе додатне трошкове у складу са захтевима организације.

„Улазак у савез такође не омогућава помирење историјских балканских противречности“, рекао је дипломата.

„Чешће, ови проблеми се покрећу под тепихом, развијају се латентно и могу дати негативне испаде“, рекао је он, наводећи као пример одсуство реакције НАТО-а на идеје о стварању „Велике Албаније, преносе РИА Новости.

Восток.рс
фото: mospat.ru

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!