Србију, која је данима у драматичном температурном минусу и већином паралисана сибирском зимом, јуче је захватио нови снежни талас, а незапамћене хладноће су однеле и прве жртве.
Смрзнуто тело Бадема Алијевића (55) из Врања пронађено је у том граду, а претпоставља се да је кренуо да насече дрва, пао, поломио ногу и преминуо од хладноће. Милојка Перовић (54) из села Маровац у општини Медвеђа умрла је због немогућности екипе Хитне помоћи да се пробију кроз сметове и залеђене путеве, а на граници Србије и Црне Горе, у близини Пљеваља, пронађено је у снегу тело смрзнутог 26-годишњег младића.
Спасилачке екипе траже Ненада Р. (33) из Ниша који је нестао у снежним наносима. Због лоших временских услова евакуисано је више од 120 људи, а у 11 општина у Србији је проглашена ванредна ситуација – у Алексинцу, Блацу, Сјеници, Медвеђи, Владичином Хану, Новој Вароши, Власотинцу, Тутину, Врању, Црној Трави и Трговишту.
Нови талас
– Ситуација је променљива. Треба издржати још ових пар дана и надам се да од четвртка идемо у стабилнији период до фебруара, када нас по најави РХМЗ очекује нови хладни талас – саопштио је Предраг Марић, начелник Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије.
Припадници Горске службе су спасли 76-годишњу жену из села Рдова код Владичиног Хана, којој је пукао чир на желуцу. Снежни сметови завејали су и младића из Косјерића, кога су мештани пронашли у припитом стању. Возило Хитне помоћи није успело да се пробије до њега, па су у помоћ притекли ватрогасци који су га спасли. Спасилачке екипе извеле су и велики подвиг док су спасавале завејане дрвосече Адмира Лугоњу (25) и Жарка Шапоњића у колиби на Голији.
Три сата провели заробљени у сметовима, хитна помоћ их спасила у последњем тренутку
Снежни наноси, слаба видљивост, јак ветар и даље стварају проблеме и изазивају застој или обуставу саобраћаја у јужним, западним и источним деловима земље, а ситуација је мање драматична само на северу. Прогнозе говоре да ће ова ситуација потрајати до четвртка ујутру, до када је и црвени метеоаларм на снази. Хладноћа је довела до пуцања цеви у деловима Београда, Јагодине, Панчева и других места, па је становништво неко време било без воде, док у више градова по неколико сати није било ни електричне енергије.
Измерене су и најниже температуре од 1961. године, а према речима метеоролога Недељка Тодоровића, у Сјеници је било минус 27, на Пештеру и до минус 33, док су широм земље ишле до минус 20. У селу Кашевар близу Блаца од света је одсечено двоје деце, много старих људи и животиња.
Више путних праваца је паралисано, прилаз планинама тешко проходан, а реке већином залеђене. На Дунаву, Сави и Тиси, као и у војвођанским каналима, због леда је забрањена пловидба. Под ледом је и Велика Морава, што је реткост, јер у њу утичу термалне воде из бања. Мештани кажу да се последњи пут заледила пре 22 године.
Следило се и море
Залеђени су делови мора на Црногорском и Хрватском приморју, и поједине реке. Екстремно ниске температуре широм Босне и Херцеговине су у бројним рекама и језерима створиле санте леда. Река Дрина се у приобалном делу код Зворника заледила на више места. И на Зворничком језеру узводно од хидроелектране има трагова леда на којем се одмарају галебови и патке, који сатима непомично стоје на леду, па делују као да су залеђени.
Откако се врше мерења, забележен је и најхладнији дан на Копаонику, са температурама од минус 25. Ауто-мото савез Србије је упозорио да је на важнијим магистралним и регионалним путевима у нижим пределима саобраћај отежан и без застоја.
Зимски штаб београдског Аеродрома “Никола Тесла” у пуној је приправности и делује како би омогућио безбедно и сигурно обављање авио-саобраћаја. На Аеродрому “Константин Велики” у Нишу саобраћај се одвија несметано.
Мигранти беже у прихватилишта
Неки мигранти су спас нашли у прихватним центрима, али и даље има оних који верују да ће им у парку или баракама у центру Београда бити боље. Према речима портпарола Комесаријата за избеглице Ивана Мишковића, имају довољно хране:
– У пет центара и у 14 привремених прихватно-транзитних центара је тренутно смештено око 5.800 миграната за које је обезбеђено довољно енергената, хране и лекова и свега што је потребно у овим хладним данима. С обзиром на то да су укупни капацитети око 6.000, места има.
Д. Декић – Вести