Србија

ХЕРОЈСТВО ШЕСТОГ ЛОВАЧКОГ ПУКА: Са 37 авиона оборили 46 немачких летелица!

КАДА се формација од 468 немачких авиона појавила над Београдом, 6. априла 1941. године, у ваздух се винуло 37 авиона Шестог ловачког пука, потпуковника Божидара Костића. Српски ловци, „месершмити 109 Е“, „харикени“ и шест домаћих „ИК 3“ били су распоређени у две ваздухопловне групе са по три ексадриле. За неколико дана Априлског рата пилоти су направили око 250 борбених летова и оборили 46 немачких летелица.

Према сећању команданта Божидара Костића, писаног у заробљеништву 1942. у Скокију у Пољској, а први пут објављеног 1946. у немачком Каселу, његове посаде у сусрет Немцима дневно су узлетале по четири до пет пута, а исти авиони са другим посадама и у десет наврата дневно. У Априлском рату пук је изгубио 11 бораца, а осам их је било рањено. Оборено им је 19 летелица, а 11 је било озбиљно оштећено. Када је потпуковник Костић 8. априла дошао у штаб свог команданта, генерала Боре Мирковића, да тражи још летелица и пошто га је енглески аташе уверио да је то немогуће, храбри командант је схватио да је рат изгубљен. Ипак, вратио се у пук и наредио нова узлетања.

У свој књизи генерацијама које долазе, командант је скромно написао да „мисли да се његови пилоти нису обрукали“.

oboren-svaba

Фелдмаршал Александар Лер, командант који је водио напад на Београд, доцније је написао:

„Отпор југословенске авијације био је спретан и врло храбар. Он је ометао јединственост нашег напада, тако да смо у току првог дана рата изгубили 10 одсто летелица, док је 10 одсто било оштећених. Били су вешто вођени и увек су могли да се прикупе на помоћним аеродромима…“

Међутим, није то била витешка борба са немачке стране. Незабележено до тада, немачки пилоти нису само пуцали по авионима. Нишанили су и гађали оборене летаче Шестог пука и на падобранима и убијали их у ваздуху. Када су 1941. налажени мртви, и сахрањивани по војвођанској равници, многим пилотима је у рукама био пиштољ.

– Један од њих је и наредник Владимир Горуп, који је погинуо 7. априла 1941, недалеко од Гардиноваца, пошто је претходно оборио један немачки бомбардер који је летео ка Београду. Када је пронађен, у руци му је био пиштољ из ког су били испаљени сви меци. И то обарање немачког бомбардера и Горупову херојску погибију видело је више Гардиновчана са којима смо разговарали почетком седамдесетих година – каже, за „Новости“, Иван Кукуров, из Музеја Војводине.

Кукуров је тада, као млад студент историје, био део тима пилота и архитекте Мирослава Милутиновића, тима који је годинама радио на потезу Београд – Темишвар – Сегедин, на којем се, углавном 7. и 8. априла, и одвијала неравноправна борба моћног Луфтвафеа и херојског Шестог ловачког пука Војске Краљевине Југославије.

– По обарању њиховог бомбардера, Горупов „месершмит 109 Е“ су, на небу између Гардиноваца, Лока и Вилова, у „маказе“ ухватила два иста таква немачка ловца – наставља наш саговорник. – Када су га погодили, искочио је са падобраном, али се један од ловаца устремио на њега и митраљеском ватром му запалио падобран.

Упркос томе, Горуп је и шаржер пиштоља испразнио на нападача. Гардиновачки Срби су одмах одјурили и нашли га, мртвог, са пиштољем у руци. Да га се не би дочепале Швабе које су, тада, чиниле већинско становништво оближњег Шајкаша, одмах су га, замотаног у нагорели падобран, сахранили на месном гардиновачком гробљу.

– Ексхумирали смо га у пролеће 1974, и преместили у спомен-гробницу, подигнуту у мају крај пута Шајкаш – Тител – каже Кукуров.

Кукуров истовремено, истиче да би била велика неправда када би се у причи о априлском херојству наших ваздхопловаца изоставила специјална јединица смештена на ратном аеродрому код сремског села Нови Радинци. Ту је било 11 авиона, углавном бомбардера који су служили и за извиђање. И дејствовали све време немачког напада.

– Један од њих, „бристол бленхајм“, којим је пилотирао капетан Славко Зеленика, ујутру је, 7. априла, успео да се пробије до аеродрома у Араду, одакле су, поред Печуја, Сегедина и Темишвара, полетали немачки авиони, и да га бомбардује.

Неравноправну борбу нашег бомбардера, у којем су, уз Зеленику, били и радиотелеграфиста Тодор Радовић и стрелац Благоје Бакић, и два немачка „месершмита 109 Е“, посматрали су, и о њој сведочили, житељи Ковиља. Погођени „бристол бленхајм“ и његова херојска посада успели су, кажу, да лете још десетак километара, а онда су се срушили у један виноград у атару Шајкаша.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!