Званично саопштено: „Примена технологија интегрисаних у Хималаје неће само побољшати заштиту авиона од туђих радарских ометања него и његове шансе да остане непримећен и неоштећен. Истовремено ће у доброј мери неутралисати мере да противника да своје авионе учини невидљивим“
СЕРИЈСКУ производњу борбених авиона пете генерације Русија ће започети кроз годину и по.
Експериментални примерци тог авиона под ознаком Т-50 (пројекат ПАК ФА) добили су најмодернију опрему за радиоелектронску борбу „Хималаји“.
Та радарска опрема састављена је од 1526 пријемно-емитујућих модула, који су уграђени и у оплату авиона, што му омогућава да циљеве открива на изузетно великим даљинама и да их прати на више канала. Самим тим: и много ефикансију употребу ракетног оружја.
Званично је саопштено да су „Хималаји“ јединствени „систем активних и пасивних радарских и оптичко-локационих станица које су интегрисане у корпус авион и играју улогу његове паметне оплате“.
Овоме је придодато: „Примена технологија интегрисаних у Хималаје неће само побољшати заштиту авиона од туђих радарских ометања него и његове шансе да остане непримећен и неоштећен. Истовремено ће у доброј мери неутралисати мере да противника да своје авионе учини невидљивим“.
Оно што је Т-50 добио са „Хималајима“ и јсте један од кључних елемената који ловце пете генерације разликује од ловаца четврте и четврте плус генерације.
У производњи Т-50 Русија користи композитне материјале и најновије технологије што му – заједно са карактеристикама мотора – обезбеђује више него солидну радарску, оптичку и инфрацрвену неприметност и „неуловљивост“.
Факти