Пољска је на путовање кроз Немачку, Белгију и Велику Британију послала велики мобилни билброд с фотографијом Аушвица, Хитлеровим брковима и поруком “Логори смрти су били нацистички, немачки”.
Билборд, димензија три пута шест метара, кренуо је из Вроцлава у Берлин и друге немачке градове, а затим ће преко Белгије стићи у Лондон и Кембриџ.
Испод енглеског написа “Death Camps Were Nazi German” истакнут је позив немачкој телевизији ЗДФ да се извини за то што је својевремено употребила израз “пољски логори смрти” за Аушвиц и друге концентрационе логоре које су немачки нацисти у Другом светском рату подигли у окупираној Пољској.
“Идеја је проста. Желимо историјску истину и против смо тога да се користи израз ‘пољски концентрациони логори’ који се сада учестало употребљава у западним медијима”, објаснио је за портал Виртуална Пољска Давид Халман из Фондације традиције градова и села.
Халман је подсетио да је немачки јавни ТВ сервис ЗДФ изгубио крајем прошле године судски спор са бившим пољским логорашем из Аушвица Каролом Тандером и да је суд у Кракову наредио немачкој телевизији да се извини за то што је инсинуацијом да су логори били пољски повредио национална осећања и достојанство Пољака.
Пољске власти реаговале су увек енергично на израз “пољски концентрациони логори” који у свету, посебно на Западу употребљавају најчешће нехотице и без зле намере, као скраћени израз да је реч о логорима које Хитлерова Немачка подигла у Пољској. Сличан гаф праве повремено и званичници, као што је то својевремено урадио бивши амерички председник Барак Обама.
Конзервативци из странке Право и Правда Јарослава Качињског откако су у јесен 2015. године дошли на власт, тумаче сваку такву несрећну фразу као циљани покушај Немаца да ревидирају историју а Пољаке означе за сукривце у Холокаусту и за смрт најмање 1,1 милион људи, махом Јевреја у највећој нацистичкој фабрици смрти, логору Аушвиц-Биркенау.
Ове седмице пољски Институт памћења народа објавио је први пут на интернету комплетан списак имена и личне податке Ш-оваца, чувара и особља у логору Аушвиц-Биркенау управо да покаже да тај логор никако не може бити пољски логор смрти.
“Тај списак је одговор и на те гласове, јер кад већ говоримо о ‘пољским логорима’ молим лепо, ми показујемо ко су били ти СС-овци особље”, казао је председник института Јарослав Шарек.
Бета