Београд — Спекулације о томе да се одређени лобији залажу за приватизацију Електропривреде Србије, настављају се ових дана, пише Данас.
Наиме, спекулише се да је немачки електроенергетски гигант РВЕ спреман да плати неколико милијарди евра како би постао власник тог предузећа.
Претпоставља се, даље, да је позивајући премијера Александра Вучића, немачка канцеларка Ангела Меркел желела да разговара и о тој могућности.
Треба подсетити и на то да је премијер у експозеу такође наговестио могућност продаје мањинског дела ЕПС-а стратешком партнеру. Како Данас незванично сазнаје, у врху државе и у ЕПС-у постоје две “школе мишљења“, од којих је једна за приватизацију, а друга против продаје тог великог државног предузећа. И једини и други су за проналажење стратешког партнера из иностранства, али имају различите погледе каква треба да буде његова улога.
Једна струја сматра да ЕПС треба приватизовати и да стратешки партнер треба да постане власник мањинског дела компаније, али да има главнокомандујућу улогу приликом одлучивања. Друга струја је изричито против приватизације као “породичног сребра“, а улогу стратешког партнера види као финансијера и власника нових производних постројења која би у сарадњи са ЕПС-ом била изграђена на територији Србије. Управо у овом тренутку се између те две струје води борба за заузимање кључних позиција у том јавном предузећу. Стручна јавност пак сматра да и једна и друга варијанта имају своје добре, али и лоше стране.
“Размишљања о продаји ЕПС-а се не јављају зато што је ситуација у предузећу лоша. Напротив, ЕПС има велике потенцијале и у веома је добром стању. Размишљања о евентуалној промени јављају се само зато што је економска ситуација у држави тешка и што треба попуњавати рупе које постоје у буџету. Продаја тог вредног предузећа је управо један од начина за пуњење буџета”, каже за Данас Слободан Ружић, директор компаније Енерџи сејвинг груп.
Према његовим речима, има доста разлога зашто би ЕПС требало да настави да функционише као државно предузеће.
“Ако би остао у власништву државе, била би остварена стабилност електроенергетског система Србије. Наиме, производња, постројења и рудници не би прешли у приватне руке, односно као државна својина би и даље били у власништву грађана Србије. Оно што је за потрошаче најважније, цене струје би свакако биле ниже него да ЕПС пређе у власништво приватне фирме. У случају приватизације цена електричне енергије би могла да постане спекулативна. Често се дешава да тржишна цена струје није реална већ спекулативна, а то није добро како за потрошаче, тако и објективно гледано. Пре десетак године Сједињене Америчке Државе су се суочиле са проблемом спекулативних цена струје које су биле нереално високе. Када се све то узме у обзир, продаја ЕПС-а није баш добро решење”, објашњава Ружић.
С друге стране, наставља саговорник Данаса, приватизација би обезбедила боље управљање предузећем.
“Држава је дугогодишњим постављањем неквалификованог менаџмента свела тај важан сегмент за функционисање сваке компаније на најнижи ниво. На том плану су у ЕПС-у нужне промене које би страни стратешки партнер сигурно донео. С обзиром на то да се држава показала као веома лош управљач, било би добро да нека друга институција, макар и страна, преузме руковођење компанијом, односно постави свој професионални менаџмент”, закључује саговорник листа Данас.
Данас
e, moji glasaci……
naravno to cemo saznati tek kad nam racuni dodju na nemackom.svi na kurs nemackog jeika
:poop:
Moraće jer para nema a dugovi sve veći.
POGLEDAJ IZDAJNIKA, GLEDAJ IZDAJNIKE MAJKU IM JEBEM BEZ PO BLAMA, PU JEBO VAM MATER ONAJ KO VAM DADE GLAS, RASPIKUĆE
Ne prodat nego poklonjen…
e to nam je kraj Koliko god da plate mi cemo morati da im kroz desetputa vece racune vratimo za godinu dana
e to nam je kraj Koliko god da plate mi cemo morati da im kroz desetputa vece racune vratimo za godinu dana
Sve prodajte ali dobro i vama se ne pisee,zavrsicete kao najgori olos.
Ministarka je puno nadigla rep proce i tvoje.
„Држава је дугогодишњим постављањем неквалификованог менаџмента свела тај важан сегмент за функционисање сваке компаније на најнижи ниво“
Sve stručnjaci, moj do mojega, a ex-ministarka-megatrenduša&co. e oni će sve da postave ispod najnižeg nivoa – dno dna!!!
NIKADA!!! AKO TO BUDE, ONDA STE POLITIČKI GOTOVI!!! Narod vam to NIKAD NEĆE OPROSTITI!!!! A u ovoj zemlji već je došlo vreme da NAKO KONAČNO ZA NEŠTO i počne da PRED ZAKONOM, NARODOM I DRŽAVOM ODGOVARA ZA SVE!!!
Nacionalne resurse nikako nesmemo prodati….to je onda okupacija!!! Strateski partner, ali da mi imamo kontrolu…u redu, ali nikako prodati!!!