Београд — Агроекономиста Миладин Шеварлић сматра да неће бити несташице основних пољопривредно-прехрамбених производа због поплава.
„Не верујем да ће бити несташица основних пољопривредно -прехрамбених производа имајући у виду да добар део подручја није захваћен поплавама, посебно она подручја на којима се доминантно производе егзистанцијално најзначајнији пољопривредно- прехрамбени производи или сировине за производњу“, рекао је Шеварлић гостујући на РТС-у.
Он сматра да ће бити већих губитака у сточарству, воћарству и повртарству и да ће се све то одразити на погоршање спољнотрговинског биланса извоза и увоза пољопривредно прехрамбених производа.
Процене су да је око 500 милиона евра директна штета од поплава, а Шеварлић каже да ће индиректне последице бити много веће а то се огледа у губитку механизације, економских објеката, немогућности организовања производње и у уништеним засадима којима треба више година да се обнове.
„Тек после извештаја општинских комисија и надлежних државних органа имаћемо праву слику о стању које нас је задесило“, нагласио је Шеварлић.
Он је апеловао на пољопривреднике да помогну једни другима и то тако да се од субвенција које добијају газдинства са поседом већим од пет хектара, издвоји 4.000 динара по хектару у посебан фонд солидарности за помоћ угроженим пољопривредним производјачима, без обзира на то да ли су регистровани или не.
Шеварлић каже да треба размислити и да ли крупна стока да се враћа на поплављена подручја или да се одведе на пашњаке који се тренутно не користе.
Он је апеловао и на општинске штабове да волонтерски укључе око 3.000 незапослених агронома, ветеринара да помогну људима на терену.
У Поморављу поплављено 18.000 ха
Стручни сарадник за ратарство Пољопривредно саветодавне стручне службе у Јагодини Миодраг Симић изјавио је данас Тањугу да је поплавом у Поморавском округу захваћено 18.000 хектара под кукурузом, стрним житима и поврћем.
Највише је под кукурузом, традиционално, најзаступљенијом житарицом у овом делу Србије, напоменуо је Симић. „Још се у сва поља не може ући лежи вода, падају и нове кише, најевћи део под кукрузом ће се пресејати, људи набављају семе и друго шта треба и спремају се за тај посао“, рекао је Симић.
Сналазе се како могу јер је сада тешко пронаћи семе кукуруза, посебно када је реч о раним хибридима који се и не сеју толико у овом крају, додао је Симић.
Још се чека и да се вода повуче па да се тачно утврди колико је упропашћено, а понедге и да киша разбије покорицу и да се види шта ће никнути, напоменуо је он.
Када је реч о поврћу, пре свега у пластеницима, нема рехабилитације произвдње само нова сетва, све попљављено поврће се у целости уклања.
РТС, Танјуг
Не треба нам премијер који ради оно што није његов посао.
Не траба нам премијер који не ради свој посао.
Не треба нам премијер који хистерише,уздише,глумата ,прави драмске паузе од по 5 минута и изиграва мученика.
Не треба нам премијер који позира у угланцаним ципелама испред хеликоптера не схватајући која нам катаклизма наилази.
Не треба нам премијер који се возика унаоколо у чамцу у коме може да стане бар 6 унесрећених.
Не треба нам владајућа странка која користи несрећу да би ДОШЛА НА ВЛАСТ у градовима где је опозиција.
Не треба нам владајућа странка која шаље добровољце у Шабац,град који има 50000 становника.