Србија

Храст старији од Косовског боја

Нема те фотографије која може на прави начин да дочара раскош храста у дворишту породичне куће Трифуновића у селу Луњевица, по оцени стручњака и убеђењу мештана, старијег више од осам векова.

Житељи села смештеног под самим брдом Треска, које својим изгледом код посетилаца у исто време изазива и нелагоду и дивљење, уверени су да овај храст своју снагу црпе баш из те мистичности брда које је, заправо вулкан који је у давним немирним геолошким временима у овим крајевима престао да расте пре него што је његова магма успела да пробије Земљину кору.

Након што се вулканска магма охладила настало је брдо чудног облика, а под њим још увек раст горостас који одолева олујама, громовима и својеврсни је чувар историјских догађаја на овим просторима.

Војкан Николић, публициста из Горњег Милановца, чест гост је у авлији Трифуновића чији потомци који овде не живе, али стално долазе да обиђу кућу и храст испред куће.

– Има у таковском крају и чувенијих храстова као што је онај у Такову под којим је Милош Обреновић 1815. године подигао Други српски устанак, или храст на Савинцу који се ко зна чијом непажњом или намерном грешком нашао на траси ауто-пута Београд – Јужни Јадран, па је прошле године под окриљем ноћи тајно посечен, упркос противљењу српске јавности, а посебно народа овог краја јер је тај храст стар стар око 600 година био и сеоски запис, али дрво у Луњевици је много старије и горостасније од свих других – сматра Николић.

Колико је тачно стар храст у Луњевици нико од мештана не зна, а њиме се нису превише бавили ни стручњаци. Међутим, мештани овог и околних села су убеђени да је храст упамтио и време Немањића. Књижевник Милош Капетановић из суседног села Грабовица повремено инспирацију тражи и налази баш под луњевачким храстом.

Од ораница направили депоније

– Знамо да је још 1927, према причи најстаријих мештана, на храсту била постављена табла на којој је писало да је у то време његова старост 750 година. Ето, ако је то било тачно, а немамо разлога да сумњамо, онда је јасно да је овај оријаш стар скоро 840 лета и убеђени смо да је једно од најстаријијих, ако не и најстарије дрво у овом делу Србије. Такође, знамо да су се под храстом наши преци, међу њима вероватно и Никола Луњевица, финансијер и Првог и Другог српског устанка, договарали о важним историјским одлукама. Око њега су се одржавале и литије. Био је место окупљања и старих и младих. Међутим, у поратном времену она метална табла је нестала, о сеоским записима се није смело ни говорити и луњевачки храст је полагано падао у заборав, а можда га је то и спасло. Наравно да је народ поносан на то што је храст сачуван од секира и људске злобе. И данас је веома добром стању јер још развија нове гране. Међутим, није добро то што је мало њих који за храст знају и који га посећују, а требало би, посебно ђаци из српских школа. Храст је и данас под заштитом државе, али о њему мало ко води рачуна, а изгледа да и не треба јер ће вероватно наџивети још многе генерације Таковаца – закључује Капетановић.

Горостас од 40 метара

– Обим стабла на висини од око метар и по је 8,5 м, а при корену је и још дебљи. Висок је око 40 м, а поједине гране храста дуге су и више од 30 м. Често сам дођем да обиђем храст, а понекад и са знатижељним пријатељима и у ситуацији сам да пратим њихове реакције. У првим тренуцима свако од њих отворених уста заћути пред његовом снагом и величином и то је сасвим нормална и уобичајена реакција. Једноставно, храст на имању Трифуновића, која је одувек била једна од најбогатијих породица у овим крајевима и која је генерацијама водила бригу о њему, нешто је што се у животу ретко виђа – истиче Николић.

З. Марјановић – Вести

фото: З.Марјановић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!