СА аутобуске станице у Новом Пазару, ових дана, пут Немачке, Аустрије, Шведске, Данске, Белгије, Луксембурга и других европских земаља свакодневно одлази по десет, а некада и више препуних аутобуса. Становници Рашке области листом хрле у земље Европске уније у нади да ће наћи посао и зарадити за бољи живот.
Нико не води тачну евиденцију о томе колико је ове године људи отишло а колико их се вратило, али је извесно да су многа села на Пештеру преполовљена, да је у Новом Пазару, Сјеници и Тутину пуно празних кућа и да је у школама све мање ђака.
– Чекао сам посао десет година, напунио сам 32, а наде да се запослим нема. У Луксембургу имам сестру, сместићу се код ње, једно време радићу на грађевини, а у међувремену ћу покушати да добијем неки бољи посао и стални боравак – каже Митхат Шкријељ, професор информатике из околине Тутина, кога је родбина управо испратила у Луксембург.
У Новом Пазару посао чека око 25.000 незапослених, махом младих, међу којима је и много њих са факултетском дипломом, а има и магистара и доктора наука, лекара, инжењера, професора…
– Већина исељеника одлази легално. Многи заврше курс немачког па тек потом крећу на пут. Неки се врате, а знатан број њих ипак остаје, јер се покажу као добри радници – истиче Кадрија Мехмедовић из удружења “Реинтеграција”, које помаже овдашњим људима да легално оду у Европу и тамо добију посао.
У Новом Пазару већ се осећа недостатак квалификованих мајстора. Ако се такав тренд настави, за коју годину у овом граду неће бити молера, керамичара, електричара, лимара…
ЛАКШЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ СРБИЈЕ
– У ЕВРОПИ живи и ради више од 50.000 људи из нашег краја, и они углавном повлаче своју родбину. Наруку им иде то што су неке европске земље, а посебно Немачка, знатно поједноставиле долазак и запослење држављана Србије – наглашава Кардија Мехметовић.
М. НИЋИФОРОВИЋ, Новости.рс
zar gurbet car ne rece da ovde sve napreduje i da ljudska prava postuje.