Загреб — Сабор Хрватске прихватио је измене Закона о потрошачком кредитирању којима се курс швајцарске валуте у наредних годину дана фиксира на 6,39 куна.
Фиксирање валуте иде на терет финансијских институција.
Фиксирање курса односи се на све кориснике кредита у францима и оне с валутном клаузулом у тој валути, без обзира на износ и врсту кредита.
Влада левог центра такву меру предложила је да би се помогло корисницима стамбених кредита везаних уз франак услед изненадног, великог повећања курса швајцарске валуте.
За владин предлог гласало је 85 посланика, један је био против, а један суздржан.
Уочи гласања, Влада је Сабору упутила амандман који предвиђа да се измена закона, уместо на кредите до милиона куна (130.000 евра), односи на све уговоре о кредиту везане уз франак без обзира на износ, што је такође прихатила већина посланика. Кредита у вредности изнад милиона куна има 2.600.
Удружење Франак, које окупља дужнике у францима, због тог амандмана одустало је, бар засад, од најављеног масовног протеста. Удружење је позвало грађане да пале свеће пред банкама, Трговачким судом и Хрватском народном банком за жртве швајцарца и свих других лихварских кредита.
Премијер Зоран Милановић поручио је раније да је владин предлог, који је донет у изборној години, његова државничка одлука и да десетине хиљада породица сада могу мирно да иду на спавање. Он је објаснио да се у идућих годину дана може приступити разговорима о трајном решењу тог проблема, поменувши и конверзију кредита везаних уз франак у кунске кредите, за шта је потребна сагласност ХНБ.
Гуварнер ХНБ Борис Вујчић изјавио је потом да би за решење проблема дужника у швајцарцима најнеисплативији био тзв. мађарски модел, односно конверзија свих валутно индексираних кредита у кунске.
Према проценама ХНБ, такав би модел међународне депозите Хрватске смањио више од 70 одсто, односно они би пали испод 3,0 милијарде евра, што би могло да има велике негативне ефекте на привреду.
Као најмање болна оцењена је опција о преуговарању постојећих кредита на основу актуалне тржишне вредности некретнина и тренутне кредитне способности дужника.
Хрватско удружење банака критковало је владин предлог о замрзавању курса франка на годину, а нису искључили могућност подношења тужби пред Уставним судом, али и међународним судовима. Процењује се да је у Хрватској још око 60.000 кредита с клаузулом у швајцарској валути, углавном стамбених.
Бета
Ko ih smirgla,ustasija nas ne interesuje.
Mi smo zamrzli Hrvate za ceo zivot
Hrvati zamrzli, a Srbi zamrzeli