ЗАГРЕБ – Сиријски побуњеници наоружани су хрватским оружјем, пише данашњи „Њујорк тајмс“ и тврди да је Саудијска Арабија финансирала велику куповину пешачког оружја из Хрватске и потом је коришћено у борби против режима председника Башара ел Асада.
Угледни амерички дневник позива се на америчке и европске званичнике, како наводи „упознате са ситуацијом“, и прецизира да је оружје стигло из Хрватске у Сирију још у децембру преко Јордана.
„Ова пошиљка знак је да неколико влада помаже активистима у Сирији. Од када су побуњеници добили хрватско оружје почели су и да побеђују,“, упозорава „Њујорк тајмс“ чије је тврдње негирало хрватско Министарство спољних послова јасном поруком портпарола Данијеле Баришић да ње било пошиљки „таквог садржаја“.
Загребачки „Јутарњи лист“, који је у јавности први отворио ову тему, подсећа да је још прошле седмице упозорио да је у последњих неколико месеци забележен неубичајено велик број слетања јорданских транспортних авиона на загребачки „Плесо“.
ЗВАНИЧНИЦИ: ВРЛО ОСЕТЉИВА СТВАР
Званичници САД и европских земаља, као и њихових обавештајних агенција нису желели јавно да коментаришу пошиљке оружја, казавши само да се ради о „врло осетљивој ствари“. „Југословенско оружје у јануару се почело појављивати у видео снимцима које су на Јутјубу постављали сиријски побуњеници“, подсећа лист и наводи да се ради о више врста оружја – од пушки, граната, аутоматског оружја… до ракета и мисле да је то оружју које је преостало из ратова који су се деведесетих водили на Балкану…
Реч је о авиониума типа „Иљушин 76“ у власништву јорданске компаније, али нема службених података шта је у авионима превожено.
Како преноси амерички дневник, могуће је да су Сједињене Америчке Државе, хрватски главни политички и војни савезник, „врло вероватно посредник у том процесу“.
„Не могу да замислим да су веће количине оружја отишле из земље, а да држава то није санкционисала. Не кажем да није немогуће, али је јако мало вероватно“, мишљење је које је листу изнео и хрватски војни аналитичар Игор Табак.
Након периода у којем су бивше југословенске земље продавале оружја из рата на црним тржиштима, додао је, „Хрватска сада улази у Европску унију и чврсто се придржава међународних права о трансферу оружја“.
Саудијска Арабија и Јордан су без коментара, а један амерички званичник из Вашингтона мисли да је могуће да је трансфер договорен прошлог лета током посете „високог хрватског функционера Вашингтону“.
Подсетио је да Хрватска има много оружја на располагању и да ако су заинтересовани могу да га пребаце сиријским побуњеницима!
Дневник пише да Вашингтон није тада био заинтересован за ту идеју јер су побуњеници добијалии помоћ са свих страна и из Белгије, Украјине, Уједињених Арапских Емирата..
“ Но, тек доласком пошиљке југословенског оружја вратили су се у игру“, закључује „Њујорк тајмс“ и указује да је читав догађај обавијен „велом тајне“ јер је, наводно, Саудијска Арабија која је финансирала оружје и трансфер инсистирала на тајности.
Танјуг