Хрватска полиција блокирала је пролаз десетинама избеглица које су покушале да у ту земљу уђу из Србије, како би наставиле ка западној Европи новом рутом кроз Словенију, пошто је Мађарска затворила гранични прелаз с Хрватском.
Избеглице су наишле на хрватску полицију на пољу кукуруза на граници између Србије и Хрватске, којим су прелазиле од средине септембра.
Међу мигрантима почела је да расте напетост, каде се полиција распоредила и зауставила их, а једна група покушала је да пређе границу преко суседне њиве, преноси АП.
Раније данас, чешки волонтер у групи за помоћ избеглицама, Јан Пинош, рекао је да око 2.000 исцрпљених миграната, којима понестају залихе намирница, чека да пређе из Србије у Хрватску.
Пинош је гранични прелаз на којем се мигранти окупљају назвао “брана на реци” и додао на “проток избегливца кроз Словенију још не функционише” и да “капацитет нове путање није довољан”.
Словеначке власти саопштиле су да могу да приме 2.500 људи дневно.
ИВАНИШЕВИЋ: ЗИДОВИ НЕЋЕ ПРОМЕНИТИ РУТУ ИЗБЕГЛИЦА
Подизање зида између Хрватске и Мађарске неће се много одразити на промену руте избеглица, изјавио је данас државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Ненад Иванишевић.
“То је уобичајна рута и за сада неће бити промена. Те људе који беже од рата не могу зауставити никакви зидови”, истакао је Иванишевић и додао да се не очекује да неке друге државе подигну зидове на својим границама.
Зидови на границама нису решење и не могу зауставити избеглице на њиховом путу ка земљама Европске уније, рекао је Иванишевић за РТС.
“Зидови се нису показали као добро решење ни кроз историју, ни данас. Овде недостаје политички одговор, политичка воља ко може да дође, коме ће бити пружен азил, а коме не”, додао је он.
У Србији за сада нема дужих задржавања избеглица, али је Србија спремна ако до тога дође, казао је Иванишевић и додао да је радна група на челу са министром Александром Вулином препознала шта треба учинити и како помоћи људима који долазе у Србију.
Он је нагласио да је у претходном периоду за само три дана прихваћено 250.000 људи.
Србија ће ојачати постојеће капацитете и направиће додатних “седам или осам тачки за помоћ, које ће бити привременог карактера”, саопштио је Иванишевић.
“Разговарамо са донаторима, не ангажујемо буџетска средстава у те сврхе. Уколико буде потребе, центар у Прешеву може да се активира за 15 минута”, навео је Иванишевић.
Танјуг