Свет

Хрватска прерађивачка индустрија пред крахом после уласка у ЕУ

Загреб — Месо и месне прерађевине из ЕУ ће у Хрватској бити јефтиније и до 40 одсто, пише Вечерњи лист.

Хрватска прехрамбена индустрија је на ногама! Укидањем царина на храну из ЕУ од 10 до 40 одсто, трговци ће полице напунити јефтинијом увозном робом. С друге стране хрватска прехрамбена индустрија нема простора за спуштање цена да би задржали тржиште.

А да ствар буде још гора, док се најављује појефтињење увозних производа, хрватски Дукат, Виндија и Меггле најављују поскупљење млека и млчних производа од 10 до 25 %, што правдају “вртоглавим растом улазних трошкова, посебное енергената”. 

Трговачки ланци у власништву компанија из ЕУ ушли су у оштру кампању за привлачење купаца јефтинијом увозном робом па познаваоци прилика очекују помор хрватских компанија у пољопривредно-прехрамбеној индустрији, поготову у производњи меса, месних прерађевина, брашна, уља, вина, шећера… 

И овај месец запосленост у индустрији пала је 6 % у односу на прошлу годину, а те су гране досад једине одолевале кризи. Највећа ће се битка водити за храну, јер код одеће и обуће нема значајнијих промена у царинском режиму, док су луксузни производи већ појефтинили од почетка године. 

Држава је укинула 30 % пореза на луксузну робу као што су сатови, накит, крзнене бунде и слично, за које се засад одобрава 20 до 30 % попуста тек на плаћање готовином. 

У трговини игру засад воде немачки и аустријски ланци Лидл, Кауфланд и Интерспар, док се домаћи ланци Конзум, Плодине и НТЛ још не истрчавају и „противнапад“ чувају за лето и јесен. Након јефтинијих сладоледа најновија Лидлова ‘Унија ниских циена’ доноси тако снижења сухомеснатих производа за 10 до 17 %, управо оних од којих се Хрватска досад штитила високим увозним царинама и до 40 %. 

Председник управе Коестлина Крешимир Пајић уверен је да ће 25 % компанија у прехрамбеној индустрији банкротирати, 25 % променити власника, а опстат ће они који су раније изашли на иноземна тржишта. 

„Следи нам пример Мађарске, у којој су уласком у ЕУ цене хране пале 30 до 40 %, што је у једну руку и добро јер људи код нас више неће копати по контејнерима“, каже Пајић коментирајући и најновију ситуацију између Краша и Кауфланда. Краш је затражио од министара Линића и Јаковине да га заштите од избацивања његових производа с полица тог трговачког ланца. 

Домаћи произвођачи и иначе очекују да инспекције контролише квалитет увозне робе. 

„Кауфланд је јачи и од хрватске државе. Што им може један хрватски министар“, пита Пајић истичући да се у домаћој прехрамбеној и кондиторској индустрији, нажалост, све своди на то имаш ли робу и контакте да је продаш или немаш. 

У очекивању још веће конкуренције на домаћем тржишту, у Коестлину су сретни што су свој извоз повећали на 60 %, једнако као и вараждинска Кока, која пут до инотржишта гради готово два десетлећа и лани је извоз повећала додатних 7 %. Али чињеница је да ће се, посебно у месној и млечној индустрији, тешко изборити са увозним производима попут меса и месних прерађевина, сирева који су и уз високе заштитне царине преплављивали хрватско тржиште јер се нису предузимале никакве друге мере да би се смањио увоз.

 

Вечерњи лист

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!