То према постојећим прописима није противзаконито, али држава треба да подстиче долазак других великих трговаца како би унапредили конкуренцију, изјавио је државни секретар у Министарству трговине Драган Милићевић.
У Србији 37 одсто тржишта малопродаје држи белгијски Делхаизе, који је купио Маxи, Ц-маркет и Пекабету. Други је Меркатор, а трећи Агрокор, који послује преко Идеа трговина. Спајањем Меркатора и Идее добиће се још један велики трговински ланац који ће имати око 36 одсто и са Делхаизе-ом држаће више од 70 процената тржишта малопродаје, како истиче Милићевић.
Чак и да ови ланци поседују 80 одсто тржишта, према постојећем антимонополском закону, неће бити монополисти јер је 40 одсто горња граница да би неко био проглашен монополистом.
Ипак, мораће да траже дозволу антимонополске комисије, како каже Милићевић. Према његовим речима, држава може и треба да ради на поспешивању доласка других трговинских ланаца у циљу повећања конкуренције, јер мора да се нађе одговор на укрупњавање.
Он је напоменуо да око 85% тржишта малопродаје у Србији чији је годишњи потенцијал око три милијарде евра, држи око тридесет ланаца, али да је највећи проценат код пет, шест највећих.
Маркет нетворк