Турска показује да жели да поново буде јак фактор на Балкану, док Тачи жели да искористи лоше односе између Турске и ЕУ, да добије на брзини у остваривању косовске државности претњом да ће се интегрисати са Албанијом.
Турска на подручју Србије држи више од 1.000 оперативаца, припремљен и обучен невладин сектор чији је главни покровитељ супруга Реџепа Таипа Ердогана — Емина, која је направила мрежу разноврсне организације које оперишу на овом терену.
То тврди за Спутњик стручњак за тероризам Џевад Галијашевић, који нема дилему да Хашим Тачи причом о „Великој Албанији“ обилато користи Турску, као што и Турска користи Косово да би се осветила Европској унији.
„Преко разноразних невладиних организација Ердоганова супруга Емина делује на Косову, Босни и Херцеговини, Санџаку, Албанији…
Тако је синхронизована прича из Албаније и Косова о уједињењу, затим паљба Тачија по ЕУ и његов осиони тон и грубе речи и увреде на рачун (не)способности Брисела, добила је епилог ко даје ветра у леђа Албанцима. Сумње које је долазе из српских обавештајних кругова да иза свега стоје турске обавештајне службе нису далеко од стварности, тврде саговорници Спутњика.
Да ли Албанци користе Турску свађу са ЕУ за своје потребе, док у исто време Турска користи Косово као најпорозније тло у Европи да јој се свети? Интерес би могао да буде обостран. И то преко леђа Србије.
„Тачи жели да искористи односе Турске и ЕУ, који су врло лоши, и да добије на брзини у остваривању косовске државности претњом да ће се интегрисати са Албанијом. Такве претње долазе и из Албаније. Међутим, сматрам да се жеље и Америке и ЕУ не разликују знатно у односу на ову ствар осим у начину. Сви желе да се бриселски споразум заврши пуном независношћу Косова, једино што ЕУ хоће да се то води системски и не желе да изазове додатне тензије или рат на Балкану“, каже он.
Галијашевић подсећа да је Албанија била увек у видокругу Турске која је наоружава већ деценијама. Он каже да је управо Турска та која је својим концептом увукла ЕУ у овај приступ косовском проблему и разумевању везе Албаније и Косова као зида за смањивање утицаја Русије на Балкану.
Бивши начелник Катедре за безбедност Војне академије и пуковник Милан Мијалковски за Спутњик подсећа да Турска још од распада биполарног света не скрива намере да обнови своје царство „од Јадрана до Кинеског зида“. У склопу те илузије, каже професор Мијалковски, Турска је још деведесетих подржавала албански тероризам на Косову и Метохији, као и Бошњака у Рашкој области и у БиХ. У том светлу, наводи он, нема дилеме да координација Анкаре и Приштине постоји.
„Дакле, те везе, обавештајне и пропагандне, успостављене су још тада и у сталном су учвршћивању. Турска обавештајна служба МИТ имала је још у доба социјалистичке Југославије добре позиције међу Албанцима. Након агресије НАТО-а на СРЈ, Турска је снажно подржавала отцепљење Косова, а 2008, када су прогласили независност, Турска је међу првима признала ту лажну државу“, подсећа наш саговорник.
Он додаје да су Албанија и Турска од 1990. године врло блиске, посебно у оквиру НАТО-а. И те везе се, каже он, стално јачају, тако да га овако нешто не изненађује.
„Ситуација је вероватно, према турској процени, сада веома повољна да почне реализација, не стварања ’Велике Албаније‘, већ стварања калифата на Балкану, оно што је ИСИС на Блиском истоку као део будуће уме муслимана (заједница, нација) у свету“, верује наш саговорник, напомињући да је ово само почетак заоштравања ситуације.
Он такође сматра да ЕУ није на Балкану учинила ништа сем што је давала лажна обећања, те стога пита шта Турску спречава да се овако понаша.
„Турска овим очигледно показује да жели да поново буде фактор на овим просторима, и то веома јак. Тако да је, по мени, ова садашња линија Тирана—Приштина—Прешево овако коориндисана јер тако нешто може да усклади само турска обавештајна служба“, објашњава он.
Турска, упозорава Мијалковски, ипак то не ради на своју руку већ у договору са својим западним савезницима, који припадају Клинтоновој администрацији, а она је, како тврди, и даље савезник и самог Тачија. Он верује да је та администрација још на Балкану присутна, и да Тачи само ради оно што је радио и до сада. Тачи је, каже он, уз помоћ нових-старих пријатеља сада само наставио тамо где је стао.
Бранкица Ристић, Спутник
фото: YASSER AL-ZAYYAT
Beogradski sindikat – Sindikalna priča
https://www.youtube.com/watch?v=DWLyL5UuMr4