Недељу дана пошто је приштински „Коха диторе“ пренео скандалозна открића суспендоване британске држављанке, тужитељке Марије Бамије о подмићивању високих функционера Еулекса, европске институције – ћуте!
У понедељак увече у Европском парламенту је Спољнополитички одбор одржао састанак затворен за јавност који би најкраће речено могао да се сажме у пет речи: крах европске политике на Косову. На састанак су позвани Фернандо Ђентилини, директор за Западни Балкан Европске службе за спољне послове (ЕЕАС) и Кенет Дин, шеф унутрашње контроле Европске комисије.
Како „Вести“ сазнају из одлично обавештеног европског извора који је присуствовао састанку, двојица високих функционера ЕУ били су изложени унакрсној ватри европских посланика које нису успели да их увере ни у шта, нарочито не у то да говоре истину.
Чудила се и Луначек
Бивша известитељка ЕП о Косову, аустријска посланица из редова Зелених Улрике Луначек деловала је као да се највише чуди и тражила је да ЕП чак именује известиоца за ову аферу. Све до сада она је тврдила да на Косову постоји корупција „као и свуда“.
Кенет Дин је поновио оно што сви знају из новина – да суспендована тужитељка Бамије наводно није ништа ново открила јер је о случајевима корупције истрага већ покренута у току 2013. године. Ово је само још више разљутило европске посланике.
„Па како то да нам ништа о томе нисте рекли до сада?“ – питали су они подсећајући да је управо Европски парламент дао подршку идеји да Еулекс као правосудно-полицијска мисија замени Унмик мисију УН, коју је Брисел сматрао неспособном и корумпираном.
Дин је објаснио да је цела афера „веома сложена“. У ово су сви посланици, по свему судећи, поверовали, нарочито када су чули „детаљ“ да цео случај истражују и Еулексови и косовски истражитељи „пошто су осумњичени и припадници Еулекса и неки косовски држављани“, што значи да ће Еулекс и косовске власти сами о себи утврђивати истину.
Дика Мартија назвали лажовом
Чак и после открића афере о трговини органима нико у Европском парламенту није предложио да буде именован известилац. Оставили су то Савету Европе, организацији која нема везе са ЕУ, и бави се надгледањем поштовања људских права уз 47 држава-чланица која је у децембру 2010. године објавила извештај швајцарског сенатора Дика Мартија.
Тек сада, када је амерички тужилац Клинт Вилијамсон потврдио Мартијев извештај, европски посланици почели су да откривају Америку. Док су Мартија 2011. на исто овако затвореном састанку оптуживали да лаже, после Вилијамсоновог извештаја европски посланици су се зачудили, да би сада, поводом ефере корупције, у Еулексу били запањени.
Изражавајући као и остали посланици своје разочарање Еулексом, Словак Едуард Кукан, који је у прошлости председавао Потомитетом за Западни Балкан, заложио се, попут суспендоване тужитељке Бамије, да истрагу о корупцији води неко спољне тело.
Немац Елмар Брок, председник Спољнополитичког одбора, у свом директном стилу понављао је двојици функционера: „Нисте нам одговорили ни на једно питање.“ Он је потом закључио: „Ако је све ово тачно (наводи Марије Бамије), то ће бити катастрофа за европску политику на Балкану.“
Један посланик је питао зашто је састанак затворен за јавност: „Нисте нам рекли ништа ново што већ нисмо сазнали из медија.“
Могерини наредила истрагу
Висока представница Европске уније Федерика Могерини разматра могућност да европска Канцеларија са сузбијање корупције ОЛАФ истражи оптужбе на рачун Еулекса, саопштила је њена портпаролка Маја Коцијанчич.
– Висока представница веома пажљиво прати дешавања у вези са Еулексом и размишља о свим опцијама – рекла је Коцијанчич новинарима у Бриселу, одговарајући на питање о захтеву групе посланика Европског парламента да ОЛАФ преузме истрагу.
Посланици социјалдемократске групе у ЕП, као и неколико посланика других странака затражили су након јучерашњег затвореног састанка са функционерима Европске комисије у Спољнополитичком комитету ЕП да се ова истрага повери независном телу.
Кенет Дин је у више наврата порицао да су из Еулекса стизале претње било коме, а посебно новинару „Коха диторе“ Вехбију Кајтазију који је истраживао и открио аферу.
Док је Дин углавном како-тако одговарао на питања посланика, Ђентилини је угалвном ћутао што је разумљиво будући да га је суспендована тужитељка Бамије тешко оптужила да је одговоран по командној одговорности. Бамије сматра да је Ђетилини, као човек задужен за западни Балкан у служби за спољне послове ЕУ, својом пасивношћу омогућавао да се у Еулексу рашири корупција. Скандал представља и чуђење европских посланика открићем да на Косову влада корупција која прожима и Еулекс.
Обрукао се и Савет Европе
Како је могло да се догоди да Савет Европе, организација која надгледа поштовање људских права у 47 држава-чланица, ћути о избијање афере „Еулекс“ на Косову? Савет Европе није проговорио ни седам дана после објављивања текста у „Коха диторе“, ни после претњи новинару тог листа, ни изјави тужитељске Бамије да јој је живот угрожен јер јој прете и албански криминаци и Еулекс. Тек јуче „Вестима“ је речено да ће известилац за корупцију у правосуђу, фински посланик Кимо Саси објавити саопштење о овој афери.
На наше инсистирање, један од саговорника у Савету Европе је рекао да Косово није домен СЕ јер није ни чланица ове организације. Један други саговорник једноставно није ништа знао о целој афери. Одбор за људска права и правосуђе Парламентарне скупштине СЕ није ни поменуо ову аферу на састанку прошле недеље у Мадриду.
Управо је Савет Европе тај који је годинама пратио Косово, именовао известиоце, открио аферу трговине органима… Нова политика Тордвалда Јагланда, генералног секретара, објашњава ово немешање у свој посао: не треба таласати јер ЕУ финансира 90 одсто пројеката СЕ, питање људских права треба отварати само када је то „политички подобно“.
Н. Јокић – Вести
Istina.
CELA EU JE ZLOCINACKA TVOREVINA
AJDE!
Ma to je nemoguce. Oni su „divan i posten svet“