Влада Хрватске је спремна да започне изградњу ограде на граници са Србијом уколико пропадне “план Ц” о транзиту избеглица према Словенији, тврди хрватски “Јутарњи лист”.
Планови за ограђивање границе постоје већ неко време, а процене говоре да би, ако се почне са постављањем ограде, посао трајао око две недеље, казао је “Јутарњем листу” извор из хрватске владе.
“Ако Словенија или Аустрија буду драстично редуцирале прилив миграната, ни нама не преостаје ништа друго него да ограничимо број особа које стижу из Србије. У том би случају градња ограде трајала неколико седмица, јер би на неким деловима границе радови били тежи због природних препрека као што је мочварно земљиште”, рекао је “Јутарњем листу” извор из хрватске владе.
Премијер Хрватске Зоран Милановић неколико пута је поручио да је подизање зидова на граници са Србијом “задње од задњих решења” и да Хрватска то не жели, јер је “криво и ружно”.
Он је рекао и да ће Хрватска наставити да прима избеглице и упућује их даље према Словенији из које избеглице желе даље у земље западне Европе. Милановић је, међутим, нагласио да Хрватска неће задржавати у земљи више људи него што може да их прими.
Хрватска у уторак отворила границу
Хрватска је у уторак ујутру поново отворила границу и избеглицама дозвољава пролаз на своју територију веома споро, у мањим групама, јавља РТС.
Хрватско-српска граница је у понедељак, после два дана, на кратко отворена и поново затворена, али од уторка ујутру избеглице поново улазе у Хрватску.
За првих сат времена границу је прешло око 150 избеглица који су, даље, на хрватску територију превезени полицијским “марицама”. Паркирана су два-три аутобуса.
Простор испред граничног прелаза дуг је неколико стотина метара и препун људима.
После словеначке делимичне блокаде границе у ноћи између недеље и понедељка, и хрватска полиција почела да ограничава број људи који улазе из Србије, па расте напетост јер са српске стране све већи број избеглица на киши и на отвореном чека на пролаз преко границе. Истовремено се возови и аутобуси шаљу у Словенију и мимо договора.
Лист оцењује да је у случају затварања граница са Србијом најизгледнија варијанта преусмеравање дела избеглица према Румунији, па онда на Мађарску која још није затворила тај део границе, док је мање изгледна опција да избеглице из Србије крену према БиХ и даље према Хрватској због природних препрека на које би наилазиле.
јутарњи.хр
фото: Ројтерс